Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Російські телеграм-канали поширюють скриншот постанови КМУ, де нібито вказано, що тепер військовозобов’язані не можуть здійснювати охоронну діяльність. Тепер ніби нею можуть займатися лише особи, які знаходяться у військовому резерві, мають відтермінування від мобілізації або ж не підлягають призову. Це нібито приведе до того, що охоронці почнуть масово «купувати» довідки у «воєнкомів», а пенсіонери залишаться без роботи.
Утім, це неправда. Постанова КМУ додає ще один документ, який потрібно подати для здійснення охоронної діяльності. Жодних обмежень для військовозобов’язаних чи пенсіонерів немає.
Скриншот допису
Кабінет Міністрів України від 18 квітня 2023 прийняв постанову №341 «Про внесення змін до Ліцензійних умов провадження охоронної діяльності». Нею КМУ внесли зміни до підпункту 2 пункту 6 та пункту 17 «Ліцензійної умови провадження охоронної діяльності». Тепер до заяви про отримання ліцензії та під час прийняття на роботу особи, яка буде виконувати охоронну діяльність, потрібна відомість щодо перебування особи у військовому чи оперативному резерві ТЦК та СП, що зазначені у військовому квитку, контракті або довідці з ТЦК та СП. Це не стосується осіб, які не підлягають призову під час мобілізації. Це додатковий документ, який потрібно мати під час оформлення ліцензії на охоронну діяльність або ж прийняття на роботу особу, яка буде персоналом охорони за умови, що вона є військовозобов’язана.
Відповідно до статті 26 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 60, 63 та 65 років за наявності страхового стажу не менше 15 років. Згідно зі статтею 23 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу», граничний вік перебування на службі, а отже перебування у статусі військовозобов’язаного, складає 60 років для рядового, сержантського і старшинського складу, молодшого та старшого офіцерського складу та 65 років для вищого офіцерського складу. Тобто набуття статусу пенсіонера позбавляє особу статусу військовозобов’язаного. Отже, пенсіонери ніяк не обмежені в охоронній діяльності, тому що не підлягають мобілізації.
Пропагандисти пишуть, що військовозобов’язані не можуть працювати у сфері охорони, а резервісти можуть. Але вони суперечать самі собі, бо резервісти є серед військовозобов’язаних. У постанові КМУ №607 «Про затвердження структури військового резерву людських ресурсів» від 12 листопада 2014 року визначили структуру військового резерву людських ресурсів. Вона складається з резервістів, які добровільно уклали контракт на проходження служби у військовому резерві або були зараховані в обов’язковому порядку до оперативного резерву в особливий період, військовозобов’язаних та громадян, які добровільно беруть участь у забезпеченні національної безпеки і оборони держави.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний