Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію, ніби 15 лютого 2023 року суд в Україні виніс рішення про знесення Десятинної церкви — історичної пам`ятки, яка була побудована наприкінці 10 століття. Автори зазначають, ніби впродовж історії церква кілька разів зазнала руйнувань та була востаннє відбудована на початку 19 століття.
Утім, це неправда. Суд не постановляв знести Десятинну церкву. Рішення стосувалось каплиці Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП), побудованої на території історичного археологічного комплексу «Десятинна церква», який охороняється Організацією Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО).
Скриншот допису, який поширюють в мережі
Десятинна церква (церква Успіння Пресвятої Богородиці) — перша кам’яна церква Київської Русі. Будівля була зруйнована кілька разів: на початку 11 століття храм постраждав від пожежі, а на початку 12-го століття — від землетрусу, 1240 рік церкву знищили монголо-татарські орди Хана Батия. Потім храм відбудували у 1842 році за проєктом архітектора Василя Стасова. Проте будівлю знесли вже за радянської доби, 26 березня 1936 року. Після чого храм повторно не відбудовували, хоча у період незалежності України ця ідея виникала неодноразово.
УПЦ МП побудували каплицю на території заповідника «Десятинна церква» у 2007 році, ніби маючи дозвіл на це від тодішнього очільника Національного музею історії України, Сергія Чайковського. Однак нинішня очільниця музею, Тетяна Сосновська, зазначила, що в архіві немає оригіналу листа, який дозволив би будівництво.
До того ж право власності на землю, як і раніше, належить музею і немає документів, які засвідчують надання дозволу на будівництво каплиці. Відтак, 15 лютого 2023 року Господарський суд Києва встановив, що будівля Десятинного чоловічого монастиря Пресвятої Богородиці є самовільною та зобов’язав УПЦ МП знести каплицю, яку незаконно звели на території музею.
Міністр культури Олександр Ткаченко повідомив, що каплиця УПЦ МП розташована в буферній зоні пам’яток ЮНЕСКО, де заборонене будівництво. У червні 2011 року спільна моніторингова місія Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) та Міжнародна рада з охорони пам’яток та історичних місць (ІКОМОС) виступали проти ініціативи української влади щодо побудови храму на місці фундаменту Десятинної церкви. Експерти зазначили, що це може негативно вплинути на візуальну цілісність буферної зони Софії Київської.
У коментарі «Громадському» працівники Національного музею історії України повідомили, що представники УПЦ МП 9 березня подали апеляційну скаргу до суду на рішення про знесення каплиці. Цю інформацію також підтвердив адвокат громади УПЦ МП Дмитро Дорофеєв.
16 травня 2023 року у Міністерстві культури України заявили, що судове засідання не відбулось через відсутність суддів. На момент написання статті дата проведення нового засідання поки невідома.
Раніше ми спростовували фейк, ніби у Миколаївській області спалили храм УПЦ.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний