НЕПРАВДА: Лікарні в Херсоні закривають тому, що весь персонал направили до ТЦК

НЕПРАВДА: Лікарні в Херсоні закривають тому, що весь персонал направили до ТЦК

8 Листопада 2023
FacebookTwitterTelegram
142

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито у Херсоні більше немає державних служб охорони здоров’я. Цю інформацію автори допису підкріплюють словами «підписника з Херсона», який повідомив, що деякі лікарні в місті поступово почали закриватися. У дописі додали оголошення, які розмістили на лікарнях імені О.С. Лучанського та імені Є.Є. Карабелеша. У них йдеться, що установи не працюватимуть, оскільки всі медпрацівники пішли до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) для постановки на військовий облік. 

Утім, це неправда, у херсонських медзакладах не розміщували ці оголошення. Вказані в дописі лікарні, й інші медзаклади в Херсоні продовжують працювати.

Скриншот допису

Видання «МОСТ» звернулось за коментарем до виконувача обов’язків начальника Управління охорони здоров’я Херсонської міської ради Ігоря Осауленка. Посадовець заявив, що у місті не розміщували такі оголошення. Він пояснив, що дефіцит лікарів компенсують шляхом спрямування лікарів з інших областей до Херсона. Так, з початку 2023 року до міста приїздили медпрацівники з Сум, Полтавщини, представники незалежної міжнародної медичної гуманітарної організації «Лікарі без кордонів», а також лікаріволонтери українсько-ізраїльської місії «FRIDA».  

Окрім цього, ми зателефонували до Херсонської міської клінічної лікарні  імені О.С. Лучанського. Заступник медичного директора первинної та спеціалізованої амбулаторної допомоги Віктор Колісник повідомив, що лікарня не припиняла роботу та продовжує надавати послуги, ніяких оголошень у лікарні не розміщували. 

Також ми зателефонували до реєстратур поліклінік лікарні ім Є. Є. Карабелеша, всі вказані медзаклади не припиняли роботу. Інформацію про нібито закриття лікарні поширили 22 жовтня, проте графік публікацій на фейсбук-сторінці медзакладу за цей час не змінився, на сторінці продовжують майже щодня публікувати актуальну інформацію про роботу лікарні або новини у галузі медицини. Упродовж місяця на сайті також регулярно з’являлася інформація про графік роботи лікарів різних спеціальностей, а 26 жовтня заклад відзначив 109 річницю з дня заснування.

На підробку оголошень можуть також вказувати помилки в тексті. Зокрема у слові «приняття» пропущена літера «й». До того ж на облік «ставлять» або «беруть», а не «приймають», тому правильно сказати: «медичний персонал відбув для постановки на облік». 

У лютому та вересні 2023 року Херсонська обласна державна адміністрація публікувала контакти лікарів, з якими можна переукласти декларацію у разі втрати зв`язку з попереднім сімейним лікарем, а також актуальні телефонні номери медзакладів, які працюють у місті. Ми зателефонували за зазначеними номерами до лікарень, станом на 1 листопада 2023 року усі вказані медзаклади продовжували надавати послуги

Окрім цього, теза в «оголошенні», нібито всіх медпрацівників направили до ТЦК та СП для постановки на облік видається сумнівною. Повномасштабна агресія триває вже майже два роки, за цей час хоча б кілька працівників могли самостійно звернутись до ТЦК для оновлення/уточнення даних. Адже, як і представників інших професій, не усіх медпрацівників будуть мобілізувати. За законодавством не підлягають мобілізації особи:

  • заброньовані на період мобілізації та на воєнний час, зокрема забронювати працівника можуть заклади охорони здоров`я та ветеринарної медицини, які належать до державної чи комунальної форми власності;
  • визнані ВЛК тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я; 
  • які самостійно виховують дитину/дітей до 18 років;
  • на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
  • батьки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
  • які мають дружину/чоловіка, батьків своїх чи дружини/чоловіка з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи не мають інших працездатних осіб, які за законом зобов’язані їх утримувати.

До того ж серед медперсоналу лікарень є й жінки, військовий облік яких до 2026 року є добровільним, а після закінчення цього терміну вони не зможуть працевлаштуватись за фахом. Однак наразі вони могли відмовитись від походу до ТЦК.

Раніше ми спростовували фейк, нібито ЗСУ проводять примусову евакуацію лікарів із Херсона.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний