НЕПРАВДА: Мамографія призводить до раку грудей, сонцезахисні засоби теж канцерогенні | VoxUkraine

НЕПРАВДА: Мамографія призводить до раку грудей, сонцезахисні засоби теж канцерогенні

15 Вересня 2020
FacebookTwitterTelegram
988

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook.

Мережею поширюють скріншот англійською мовою про те, що сонцезахисні засоби, харчові підсолоджувачі, мамографія та фторид (речовина, що входить до складу зубних паст) — шкідливі та викликають рак. Спростовуємо ці неправдиві твердження. 

«Сонце захищає від раку»

Ультрафіолетове (УФ) випромінювання, що міститься в сонячному світлі, є потужним мутагеном та імунодепресантом, тому вплив сонячного УФ є найбільшим фактором ризику розвитку шкірних пухлин. Ризик виникнення раку шкіри підвищується, коли люди забагато перебувають під сонцем чи навмисно піддають себе штучним джерелам ультрафіолетового випромінювання. 

Попри це вітамін D, що утворюється у шкірі під дією сонця, необхідний для організму людини. Його нестача може призводити до різних типів раку, захворювань кісток, аутоімунних захворювань, гіпертонії та серцево-судинних захворювань. 

У новішому дослідженні йдеться про докази того, що сонячне світло може захищати від деяких внутрішніх злоякісних утворень. Оскільки пацієнти з цими пухлинами часто відчувають дефіцит вітаміну D, науковці припустили, що добавки вітаміну D будуть корисними при лікуванні різних видів раку. Однак результати вже завершених випробувань не підтвердили цієї теорії. 

Науковці намагаються розробити збалансовані рекомендації щодо УФ-захисту, який забезпечуватиме адекватну кількість вітаміну D в організмі, не збільшуючи ризик розвитку раку шкіри.

«Сонцезахисні засоби містять канцерогенні речовини»

У 2019 році Управління з продовольства і медикаментів США опублікувало дослідження, яке показало, що при максимальній рекомендованій дозі застосування (яку виробники зазначали на етикетці) деяких сонцезахисних кремів їхні активні інгредієнти можуть всмоктуватися через шкіру та певний час затримуватися в організмі. Утім цьогоріч, опублікувавши наступне розширене дослідження, в Управлінні наголосили: те, що ці речовини можуть потрапляти в організм, не означає, що сонцезахисні засоби небезпечні. Тим паче зарано робити висновки про їхню канцерогенність — наразі немає жодних доказів. 

«Аспартам (штучний підсолоджувач) спричиняє рак мозку»

Європейська агенція безпеки харчової продукції зазначає, що аспартам та продукти його розпаду досліджували протягом 30 років, включаючи клінічні та епідеміологічні випробування. Після ретельних оцінок безпеки визначили, що аспартам безпечний та дозволений для споживання людиною. 

З цим висновком погоджуються в Управлінні з продовольства і медикаментів США, зазначаючи, що аспартам є однією з найбільш вичерпно вивчених речовин — більше 100 досліджень підтверджують його безпечність.

У Національному інституті раку США стверджують, що жодне дослідження не виявило послідовного зв’язку між вживанням аспартаму та ризиком розвитку раку в людини. 

«Мамографія наражає на радіацію, що призводить до раку грудей»

Мамографія безпечна: ризик від радіації під час мамографії описується як низький або мінімальний. Людину весь час оточує постійне фонове радіоактивне випромінювання. Доза опромінення від мамографії дорівнює приблизно двом місяцям фонового опромінення від навколишнього середовища (наприклад, від радіоактивних мінералів у землі та випромінювання, що надходить із космосу). 

«Фтор — це нейротоксин»

Дійсно, існує дослідження, автори якого стверджують, що фтор є нейротоксином та здатний завдавати шкоди розвитку нервової системи. Втім інші науковці розкритикували його за відсутність доказової бази, оскільки автори посилаються лише на один документ, у якому допустилися численних методологічних помилок. Отже, наразі не існує жодних коректних досліджень, які б доводили небезпечність фтору. Навпаки: деякі дослідження доводять, що фтор (у тих дозах, що потрапляють до організму) є безпечним.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний