НЕПРАВДА: Медична система не готова до реагування на спалахи інфекційних хвороб після підриву Каховської ГЕС

НЕПРАВДА: Медична система не готова до реагування на спалахи інфекційних хвороб після підриву Каховської ГЕС

10 Липня 2023
FacebookTwitterTelegram
523

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито через провальні медичні реформи система протиепідемічного контролю повністю деградувала і не здатна впоратись з інфекційними захворюваннями, які можуть спалахнути після підриву Каховської ГЕС.

Утім, це неправда.

Після підриву росіянами Каховської ГЕС російські ресурси почали поширювати панічні новини про складну епідемічну ситуацію в Україні. Зокрема нібито у Києві зафіксували спалах холери. Поширення паніки та дискредитація системи охорони здоров`я вигідна ворогу. 

Однак станом на початок липня в Україні не зафіксували жодного випадку зараження холерою, ботулізмом, гепатитом А або іншими інфекційними захворюваннями,  пов’язаними із наслідками підтоплення. 22 червня головний санітарний лікар України Ігор Кузін повідомив, що з початку місяця виявили понад 100 холероподібних вібріонів, які не викликають холеру, але ризик виникнення хвороби все ще зберігається. Зокрема Державна екологічна інспекція повідомляла про наявність холероподібних вібріонів у морському порту Одеси, у водоймах Інгульця, Снігурівки, Дніпро-Бузькому лимані Миколаївській області, у річці Коломак та Ворскла в Полтаві. Водночас Ігор Кузін зазначив, що у південних областях України завжди є підвищений ризик спалахів холери через високу температуру, сприятливу для розмноження збудника цього захворювання. 

Він розповів про низку регулярних заходів для протидії холери та про нововведення, пов`язані з підготовкою до можливих спалахів хвороб після підриву росіянами Каховської ГЕС 6 червня 2023 року. Так, кожного року до 1 червня відбувається навчання з моделювання ситуації з виникнення холери, також щороку з червня до кінця вересня в країні впроваджують посилений епідемічний нагляд за холерою: моніторинг якості води у морях, річках; перевірка продуктів харчування; додаткове обстеження пацієнтів із розладами кишкового тракту. 

Кузін додав, що для виявлення холери застосовують швидкі тести, які допоможуть вчасно визначити початок спалаху та ПЛР-тести. Він сказав, що медзаклади почали використовувати набори виявлення та лікування гострих кишкових інфекцій, рекомендовані Всесвітньою організацією охорони здоров`я (ВООЗ). Перед підривом Каховської ГЕС ВООЗ надала набори для діагностики та лікування гострих кишкових інфекцій і холери. Голова Національної технічної групи експертів із питань імунопрофілактики Федір Лапій зазначив, що у випадку спалаху холери будуть проводити вакцинацію населення. 

Для протидії спалаху інфекційних захворювань в Одеській, Миколаївській, Херсонській областях відкрили 38 пунктів моніторингу води. Також у Запорізькій, Херсонській, Одеській, Миколаївській та Дніпропетровській областях центри контролю та профілактики хвороб перевели на особливий режим реагування, сформували бригади хімічної, радіаційної, епідеміологічної розвідки. У Херсоні та Миколаєві перевірили забезпечення обладнанням діагностичних лабораторій. Для профілактики поширення зоонозних захворювань у містах, які постраждали від підтоплення, працюють бригади, які виявляють причину смерті тварини.

За даними Міністерства охорони здоров`я, лікарні в Херсонській, Миколаївській та Дніпропетровській областях стануть хабами у разі потенційних спалахів інфекційних хвороб, у них уже розгорнули додаткові інфекційні ліжка. Також Кабінет Міністрів вдвічі збільшив вартість пакета «Готовність закладу охорони здоров’я до надання медичної допомоги в надзвичайних ситуаціях» для частини медзакладів на території Херсонської, Миколаївської та Дніпропетровської областей для закупівлі необхідних медпрепаратів. У разі виникнення епідемії планують залучати медиків з сусідніх областей та розгортати додаткові інфекційні лікарні в інших областях.  

За словами міністра охорони здоров`я Віктора Ляшка, Україна може уникнути спалахів інфекційних хвороб, однак для цього потрібно дотримуватись протиепідемічних норм: знезаражувати воду перед вживанням, для приготування дитячих сумішей використовувати лише бутильовану воду, вакцинувати дітей від гепатиту А, не купатися, не ловити рибу у місцях підтоплення через підрив Каховської ГЕС.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний