НЕПРАВДА: Міністерство охорони здоров'я України «приховало» від українців дані про шкоду м’яса

НЕПРАВДА: Міністерство охорони здоров’я України «приховало» від українців дані про шкоду м’яса

11 Червня 2024
FacebookTwitterTelegram
274

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) та Оксфордський університет оголосили результати дослідження м’яса — воно викликає рак та має такий самий рівень канцерогенної дії, як і цигарки. Водночас користувачі заявляють, що Міністерство охорони здоров’я України проігнорувало ці факти та не повідомило їх українцям.

Це — неправда. ВООЗ досліджувала виключно червоне та оброблене м’ясо, а не усі види загалом. МОЗ також неодноразово повідомляло про його шкоду на сайті та у соціальних мережах. 

Скриншот з відео, яке поширюють користувачі

Останній аналіз щодо м’яса, яке може викликати рак, ВООЗ опублікувала спільно з Міжнародним агентством з дослідження раку ще у 2015 році. Однак користувачі соцмереж перекрутили інформацію. Насправді науковці з 10 різник країн досліджували ризики не всіх видів м’яса, а лише червоного — яловичини, свинини, баранини, конини та козлятини. А також оброблене м’ясо, яке готують за допомогою соління, в’ялення, ферментації тощо. У документі не згадують про необроблене біле м’ясо, наприклад, курки або індички. 

У звіті пишуть, що лише у разі збільшення споживання обробленого м’яса підвищується ризик захворюваності на рак. Серед обробленого м’яса виділяють хот-доги, шинку, м’ясні консерви тощо. Якщо щодня їсти 50-грамові порції такого продукту, то ризик виникнення колоректального раку (товстого кишківника) збільшується на 18%. Оброблене м’ясо дослідники справді віднесли до першої категорії канцерогенних продуктів, серед яких є і тютюнові вироби. Проте це не означає, що тютюнопаління й оброблене м’ясо однаково небезпечні. Організація лише визначає можливі причини появи раку, але не оцінює ступені ризику кожного продукту на організм. 

Звичайне червоне м’ясо відносять до групи 2А канцерогенів (ймовірні канцерогени). Зокрема через те, що дослідження зроблене на основі «обмежених» доказів. Тобто науковці справді зафіксували певний зв’язок між червоним м’ясом та раком, але не виключають й інших причин його виникнення.

До того ж це загальне дослідження, у якому не вказують, чи відрізняються ступені ризику для різних вікових груп. ВООЗ і сама пише, що вживання м’яса має певні переваги для здоров’я, але деякі установи радять людям з хворобами серця обмежити споживання червоного та обробленого м’яса. 

Також Міністерство охорони здоров’я України не приховувало факти про можливу шкоду м’яса.  Ще у 2018 році воно опублікувало статтю про вживання червоного та обробленого м’яса. У матеріалі описують, що червоне м’ясо є хорошим джерелом заліза, цинку, амінокислот. Але люди, які постійно вживають великі порції червоного та обробленого м’яса, частіше хворіють на серцево-судинні хвороби та рак. У 2023 році в Центрі громадського здоров’я теж повідомляли, що споживання червоного м’яса збільшує ризик раку товстого кишківника, інсульту, ішемічної хвороби серця тощо.

Щоб зменшити ризики цих захворювань, варто їсти не більше 70 грамів червоного м’яса на день, правильно його обробляти (тушкувати, запікати, відварювати), додавати до нього більше рослинної їжі. Разом із цим варто надавати перевагу м’ясу птиці, кролятині, телятині, рибі.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний