НЕПРАВДА: На французьких картах XVII століття немає України

НЕПРАВДА: На французьких картах XVII століття немає України

29 Травня 2023
FacebookTwitterTelegram
1358

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа та телеграм-канали поширюють відео зустрічі путіна та голови конституційного суду росії Валерієм Зорькіним. На ній вони стверджують, що України не існувало до створення УРСР Леніним. Як доказ цього вони наводять французьку карту XVII століття на якій нібито немає України. 

Це неправда. Карта, яку демонструє російська пропаганда, належить французькому картографу Гійому Сансону. Створив він її у 1674 році. Якщо переглянути її оцифрований варіант, то можна помітити, що на ній є «Vkraine ou Pays des Cosaques» (Україна — країна козаків).

Момент, коли путіну показують французьку карту

Для початку ми вирішили дізнатися, яку саме карту Зорькін показував для путіна. У відео очільник російського конституційного суду вказав, що карту створили у другій половині 17 століття. Тому ми почали шукати картографів, які жили у той період.

Нашу увагу привернув французький картограф Гійом Сансон та його карта 1674 року під назвою «La Russie blanche ou Moscovie….» («Біла Русь або Московія»). Якщо порівняти карту Сансона та карту, яку показували путіну, то вони ідентичні. 

Карта Гійома Сансона 1674 року. 2. Відзеркалена карта, яку показали путіну 

Якщо наблизити карту французького картографа, то на ній можна помітити «Vkraine ou Pays des Cosaques», що у перекладі означає «Україна — країна козаків». 

Скриншот карти французького картографа Сансона. Джерело: Gallica  

VoxCheck вже спростував фейк про те, що Україну створив Ленін у 1922 році.