НЕПРАВДА: На кордоні між Польщею і Німеччиною відловлюють українців

НЕПРАВДА: На кордоні між Польщею і Німеччиною відловлюють українців

31 Березня 2024
FacebookTwitterTelegram
534

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео з польсько-німецького кордону, на якому видно, як чоловіки у жовтих куртках із написом німецькою «Polizei» контролюють рух транспорту. У відеоролику зазначається, що вони перевіряють паспорти на наявність штампа в’їзду в ЄС. «Відловлюють українців, котрі втекли з Рейху», — пропагандисти натякають на те, що пропускний пункт облаштований для того, щоб розвертати українців назад до Польщі та України.  

Проте це — неправда. Німеччина посилила контроль на кордоні для боротьби з контрабандою та напливом нелегальних мігрантів.

Скриншот публікації

За зворотним пошуком у гуглі ми з’ясували, що відеоролик розповсюдила користувачка тікток із ніком @dikie.de. В описі акаунту зазначається, що сторінка розповідає про життя українців у Німеччині. Утім, ні в підписі до відео, ні в коментарях до нього авторка допису не згадує, що поліція перевіряє лише українців і тим більше затримує їх для повернення назад до Польщі. У коментарях до посту користувачі діляться власним досвідом перетину кордону, зауважуючи, що останнім часом правоохоронці дійсно перевіряють документи людей, які вʼїжджають до Німеччини. Однак ніхто з них не зазначає, що був свідком розвертання транспортних засобів українців назад до Польщі та України.  

Скриншот коментарів під оригінальним відео

Про запровадження нового прикордонного контролю на кордонах з Польщею та Чехією ще восени 2023 року заявила міністерка внутрішніх справ Німеччини Ненсі Фезер. Відповідні безпекові заходи впроваджуються в співпраці з Польщею та Чехією, які посилили перевірки на своїх кордонах зі Словаччиною. «Ці заходи необхідні для ефективної боротьби з групами контрабандистів і нелегальною міграцією», — обґрунтував нововведення очільник МВС Чехії Віт Ракушан. Речник польського уряду Пьотр Мюллер пояснив, що рішення про посилення прикордонного контролю спричинене сплеском активності на «балканському маршруті» міграції.

Ці безпекові заходи не стосуються біженців з України — їх запровадили задля боротьби з контрабандою та напливом нелегальних мігрантів за так званим «балканським маршрутом». Нововведення стали реакцією на повідомлення німецьких правоохоронців про зростання кількості незаконних перетинів кордону з Німеччиною в серпні 2023 року — їх було зафіксовано на 66% більше, ніж у той же період 2022 року. Збільшення кількості несанкціонованих в’їздів мігрантів спостерігали з таких країн, як Сирія, Афганістан та Туреччина. 

Очільниця МВС Німеччини Ненсі Фезер обґрунтувала причини посилення перевірок потребою «припинити жорстокий бізнес контрабандистів, які піддають ризику людські життя заради отримання прибутку». Міністерка зазначила, що близько чверті всіх мігрантів, які потрапляють до Німеччини, прибувають небезпечними маршрутами через Середземне море та ліси вздовж «балканського маршруту». Для того, щоб дістатися до Німеччини, вони платять тисячі доларів за послуги контрабандистів. Уведенням перевірок влада намагатиметься перешкодити діяльності нелегальних перевізників та заохотити мігрантів приїздити до Німеччини легально, адже біженці мають право в’їзду до країни за умови подання заяви про надання притулку.

Німеччина продовжує приймати біженців з України. Усі особи, які до 24 лютого 2022 року перебували в Україні, можуть в’їжджати до Німеччини без візи та біометричного паспорта й перебувати на території ФРН щонайбільше протягом 90 днів після першого в’їзду. Якщо українці хочуть залишитися надовше, вони повинні подати заяву на отримання дозволу на перебування з метою тимчасового захисту

Інформація про можливість екстрадиції ухилянтів з-за кордону з’явилася щонайменше на початку березня 2023 року, коли речник Держприкордонслужби України заявив, що «чоловіків, які втекли з України, повернуть додому». Проте вже в грудні 2023 року Міністерство оборони України повідомило, що на порядку денному немає обговорення призову чоловіків з-за кордону. 

Німеччина не здійснюватиме екстрадицію громадян України для служби у Силах оборони. У МВС Польщі також повідомили, що не ведуть ніяких робіт, які б стосувалися депортації чоловіків. Не підтримали цю ідею й інші країни ЄС — Естонія, Австрія, Чехія та Угорщина.

Російські пропагандисти не вперше маніпулюють темою примусової екстрадиції громадян України з-за кордону. Раніше ми вже спростовували інформацію про масові затримання та відправлення на фронт українців призовного віку з Німеччини.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний