НЕПРАВДА: Народжуваність багатих країн знижується через «покращену» медицину | VoxUkraine

НЕПРАВДА: Народжуваність багатих країн знижується через «покращену» медицину

23 Лютого 2021
FacebookTwitterTelegram
778

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У пості на Facebook Захар Мілютін, неправдиві висловлювання якого ми вже розвінчували, стверджує, що Білл Гейтс просуває ідею боротьби з «занадто швидким розмноженням людей» у бідних країнах шляхом покращення медицини, а також, що через розвиток медицини у багатих країнах знижується народжуваність. Зокрема, він стверджує, що народжуваність у багатих країнах знижується через донорські запліднення та сурогатне материнство.

Покращення рівня життя та здоров’я людей дійсно знижує темпи зростання населення

Автор наводить відео, у якому Гейтс розповідає, як покращення або розвиток медицини в бідних країнах зупиняє перенаселення планети, подаючи це в негативному контексті заяви про «боротьбу з занадто швидким розмноженням людей». 

Утім, автор посту маніпулює, оскільки у самому відео Білл Гейтс розповідає про інше. Зокрема він задається питанням, чи призведе покращення медицини та збільшення виживання дітей у бідних країнах до погіршення проблеми перенаселення. А потім пояснює, що якраз – навпаки: коли здоров’я покращується, сім’ї обирають мати менше дітей. І ця тенденція спостерігається і повторюється в усіх країнах світу – зростання населення сповільнюється з покращенням здоров’я. Ключова думка відео не у бажанні Гейтса скоротити населення, а в тому, що збереження життів через покращення у сфері охорони здоров’я веде до зниження необхідності народжувати багато дітей – адже майже всі з них виживають. 

Це підтверджується даними і дослідженнями. Зростання рівня життя населення, зниження дитячої смертності і покращення у сфері охорони здоров’я, а також покращення освіти, розширення прав жінок та включення їх у ринок праці призводить до сповільнення темпів приросту населення. 

Народжуваність багатих країн знижується через донорські запліднення і сурогатне материнство

Також автор стверджує, що в багатих країнах, де медицину вже давно «покращено», кількість дітей падає не лише тому, що «їх заміняють айфон, кар’єра та домашня ігуана». Натомість він пояснює зниження народжуваності зростанням двох ринків: ринку екстракорпоральних та «донорських» запліднень і ринку сурогатного материнства. 

Насправді, масштабні дослідження цього питання показують, що зниження народжуваності у багатих країнах відбувається насамперед з трьох причин:

  • нижча дитяча смертність, внаслідок чого жінки народжують менше дітей;
  • кращий доступ до контрацепції;
  • більше жінок навчаються і працюють, 

а не тому, що «люди з багатих країн таки хочуть, але дуже часто вже не можуть», як стверджує автор посту. 

У той же час, немає жодних підстав стверджувати, що екстракорпоральне запліднення та сурогатне материнство якимось чином веде до зниження народжуваності, оскільки ці технології є способами вирішення проблеми безпліддя, а не її причинами. І сам автор не пояснює, що саме має на увазі і не наводить жодних доказів ні більшої поширеності безпліддя у багатих країнах, ні як це пов’язано з використання згаданих технологій.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний