НЕПРАВДА: Нацполіція — незаконний орган, тому що її створив Кабмін, а не парламент

НЕПРАВДА: Нацполіція — незаконний орган, тому що її створив Кабмін, а не парламент

28 Липня 2025
FacebookTwitterTelegram
49

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито Національна поліція України — незаконний орган, адже її створили постановою Кабінету Міністрів, а не законом Верховної Ради. 

Утім, це неправда. Створення Нацполіції відповідає чинному законодавству. Верховна Рада визначає загальні засади діяльності органів виконавчої влади, але їхнє створення — це компетенція Кабміну.  

Скриншот допису

Створення Національної поліції відбулося у два основні етапи. Спершу, 2 липня 2015 року, Верховна Рада ухвалила Закон України «Про Національну поліцію». Цей закон заклав правові основи для роботи майбутнього органу, який мав замінити міліцію: визначив його завдання, повноваження, а також статус і правила служби поліціянтів. А потім постановою Кабінету Міністрів від 2 вересня 2015 року створили сам орган — Національну поліцію. 

Це є звичною процедурою для створення органів виконавчої влади в Україні. Згідно зі статтею 5 чинного Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» (у редакціях з березня 2014 року), «міністерства та інші центральні органи виконавчої влади утворюються, реорганізуються та ліквідуються Кабінетом Міністрів України за поданням Прем’єр-міністра України». 

Отже, ухвалення закону про засади діяльності поліції та безпосереднє створення органу це два взаємодоповнювальні процеси, що відбуваються на різних рівнях влади. Законодавча гілка влади (Верховна Рада) визначає фундаментальні принципи, а виконавча (Кабмін) організовує структуру. Саме в такій послідовності і відбулося створення Нацполіції. Це повністю відповідає законодавству України. 

До того ж постанови Кабміну — це обов’язкові до виконання підзаконні акти. Вони, як і закони ВР, є частиною українського законодавства. Тому сама теза, нібито створений постановою уряду орган є незаконним, не має сенсу. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний