НЕПРАВДА: Після ратифікації Римського статуту Міжнародний кримінальний суд може засудити українських військових

НЕПРАВДА: Після ратифікації Римського статуту Міжнародний кримінальний суд може засудити українських військових

28 Серпня 2024
FacebookTwitterTelegram
524

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію про те, що після ратифікації Україною Римського статуту Міжнародний кримінальний суд може винести рішення проти українських військових. Мовляв, вони можуть сісти на лаву підсудних за «геноцид на Донбасі» та воєнні злочини проти людяності. Пропагандисти посилаються на екснардепа Ігоря Мосійчука, який критикує президента Зеленського за рішення винести статут на голосування в парламент.

Утім, це — неправда. Ігор Мосійчук не є надійним джерелом інформації. Статут ратифікують з умовою, що МКС не притягатиме українських військових до відповідальності протягом 7 років після ратифікації.

Скриншот публікації

Римський статут Міжнародного кримінального суду (МКС) — це міжнародний договір, ухвалений у 1998 році, відповідно до якого МКС має юрисдикцію щодо таких міжнародних злочинів: геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини, злочини агресії. Україна підписала Римський статут ще у 2000 році. 21 серпня 2024 року Верховна Рада підтримала ратифікацію Римського статуту. Україна стане 125-ю країною, що ратифікувала документ. 

Екснардеп Ігор Мосійчук не є надійним джерелом інформації — він вже був помічений у поширенні фейків та наративів російської пропаганди. Зокрема, Мосійчук просував тези про нелегітимність Зеленського, звинувачував у російському вторгненні українську владу і стверджував, що війни можна було уникнути дипломатичним шляхом. Раніше ми спростовували інформацію від Мосійчука про те, що Офіс Президента готується до реєстрації Української Православної Церкви Константинопольського патріархату, до якої увійде Українська Православна Церква Московського патріархату після її заборони.

Ратифікацію Римського статуту довго затягували, зокрема через побоювання, що росія почне звертатися до МКС зі сфабрикованими справами щодо українських «злочинів». Утім, Україна ще у 2015 році визнала юрисдикцію МКС щодо воєнних злочинів, вчинених на її території після 20 лютого 2014 року. Суд досі не висунув жодного звинувачення українським громадянам. Крім цього, Україна ратифікує статут з умовою, що МКС не притягатиме громадян України до відповідальності протягом 7 років після ратифікації. Це застереження не означає безкарності для українців, адже розслідувати вчинені ними ймовірні злочини вже і так можуть інші органи, наприклад органи правопорядку України або інших держав (за універсальною юрисдикцією). Заступниця керівника Офісу Президента Ірина Мудра, коментуючи ратифікацію документа, запевнила, що Україна сумлінно дотримується норм міжнародного права, тому про випадки вчинення воєнних злочинів громадянами України досі не відомо. 

До того ж МКС лише доповнює національні системи судочинства, тобто розглядає справи, які національна судова система не хоче чи не спроможна належним чином розглянути. Тобто, МКС — остання інстанція, до якої звертаються, коли не спрацювали усі інші. Ймовірно, суд не взяв би до уваги сфальсифіковані росією справи без належної звітності про те, як їх розглянули на національному рівні, та переконливих висновків, чому цими справами має займатися саме МКС.

Натомість ратифікація Римського статуту надає Україні додаткові можливості. Насамперед вона є зобов’язанням України відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС. Вона дозволить узгодити положення Кримінального кодексу України із сучасним міжнародним правом та, як наслідок, забезпечити ефективніше кримінально-правове переслідування за найтяжчі міжнародні злочини. Щобільше, Україна отримає повноправне членство в МКС.

Після набрання чинності Україна братиме участь у роботі Асамблеї держав-учасниць Римського статуту та зможе впливати на її порядок денний, матиме право подавати кандидатури для обрання суддів та прокурорів МКС. Тобто ратифікація надасть Україні можливість впливати на роботу суду.

За даними Офісу Генерального прокурора, з початку повномасштабного вторгнення в Україні зареєстровано понад 140 тисяч злочинів агресії та воєнних злочинів, вчинених росіянами. Правоохоронцям вдалося встановити більш ніж 700 підозрюваних, серед яких військове командування рф. Водночас кількість воєнних злочинів росії неповна, оскільки Україна не має даних з тимчасово окупованих територій.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний