НЕПРАВДА: ПЛР-тести мають низьку точність та показують наявність будь-якого вірусу | VoxUkraine

НЕПРАВДА: ПЛР-тести мають низьку точність та показують наявність будь-якого вірусу

22 Вересня 2020
FacebookTwitterTelegram
2585

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Мережею поширюється допис, у якому стверджується, що тести на коронавірус виявляють не SARS-CoV-2, а будь-який інший вірус, присутній в організмі людини. Мовляв, тому ми маємо так багато випадків захворювання, бо насправді пандемія коронавірусу — це «афера». Спростовуємо неправдиві та маніпулятивні твердження допису. 

«Ці тести видають хибнопозитивні результати або показують наявність в організмі будь-якого вірусу».

У тексті не вказано, що мова йде саме про ПЛР-тести, однак оскільки йдеться про офіційну статистику (згадуються «антирекорди» та розподіл міст на зони), то ми сприймаємо цю тезу як коментар про ПЛР-тестування (наразі лише позитивний результат ПЛР-тесту є підставою для встановлення діагнозу COVID-19 та зарахування випадку до статистики). 

На сьогодні ПЛР-тести є найбільш точними у визначенні SARS-CoV-2, хоча, правда, є ймовірність отримати хибно позитивний чи хибно негативний результати. Для оцінки точності медичних тестів використовують поняття «чутливість» та «специфічність». Детально ми пояснювали це тут

Ймовірність отримати хибно позитивний результат визначає показник специфічності (specificity) — він вказує на правильність негативних результатів. Тобто якщо тест специфічний на 90%, то він правильно визначить 90% людей без вірусу – це істинно негативний результат. Ще у 10% протестованих людей буде хибно позитивний результат – це означає, що насправді людина не інфікована, а тест покаже протилежне. 

Дослідження точності ПЛР-тестів показує, що у лабораторних умовах їхня специфічність становить 96%. Тобто ПЛР-тест правильно визначає 96% незаражених людей. Однак точність може значно зменшуватися з погіршенням умов проведення тесту. 

Для уникнення хибного діагнозу тест роблять двічі. Один позитивний тест підтверджується другим тестом ПЛР, який визначає інший ген SARS-CoV-2. У випадку, коли тест негативний, однак існує підозра на COVID-19, збираються зразки з різних ділянок дихальних шляхів. 

Твердження про те, що ПЛР-тест визначає наявність будь-якого вірусу, — це неправда. Під час ПЛР-тесту виявляють РНК або ДНК конкретного вірусу, тобто генетичний матеріал, який виділяє його серед інших вірусів. На сьогодні дослідники опублікували дані про вже понад 100 геномів, зібраних у хворих на COVID-19, що допомагають ідентифікувати саме SARS-CoV-2 за його ключовими ознаками. 

«Швецію ніхто не згадує, про Білорусь теж».

Авторка згадує ці країни як приклади того, що немає сенсу вводити карантинні обмеження.

Шведський підхід вирізнявся відсутністю суворих обмежувальних заходів. У той же час Швеція мала більш тривалий спалах COVID-19 зі значно більшою кількістю смертей на душу населення, ніж сусідні їй країни. 

Щодо Білорусі, то ведення статистики захворюваності та смертності від COVID-19 неодноразово ставили під сумнів міжнародні експерти та політики. До того ж деякі експерти зазначали, що проводилося надто мало тестів. До того ж показова відмова Олександра Лукашенка вводити карантин була політичним рішенням.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний