Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Російські телеграм-канали із посиланням на польське медіа пишуть, що поляки начебто звинувачують українських біженців у проявах нацизму. Також у публікації додають, що в польських містах з’являються антиукраїнські білборди, а у Варшаві все частіше проходять мітинги проти «втягування» Польщі у війну в Україні.
Це — неправда. Немає жодного підтвердження, що поляки скаржаться про прояви «нацизму» серед українців чи вивішують антиукраїнські білборди.
По-перше, видання Myśl Polska, на яке посилаються проросійські медіа, стабільно поширює кремлівську пропаганду. У своїх статтях автори Myśl Polska звинувачують Захід, а не росію у «розв’язуванні» війни в Україні. Також у своїх матеріалах Myśl Polska розповідають про «репресії» УПЦ (МП) та «злочини» українських військових проти мирного населення Донбасу. Інші спростування дезінформації видання Myśl Polska — читайте тут. У рамках проєкту Propaganda Diary VoxCheck досліджує поширення пропаганди у європейських ЗМІ, зокрема й у польському виданні Myśl Polska.
По-друге, у публікації Myśl Polska йдеться про події Волинської трагедії 1943 року. Це події масового вбивства поляків та українців, що відбувалися на Волині під час Другої світової війни. Польська сторона у 2016 році визнала події 1943 року геноцидом поляків та покладають відповідальність за це на українських націоналістів. Водночас вона зазначила, що не можна не брати до уваги чи замочувати польські атаки на українські села у відповідь, внаслідок яких загинули цивільні.
20 травня 2023 року речник польського МЗС заявив, що Україна не просила вибачення перед Польщею за Волинську трагедію, тож це має зробити Володимир Зеленський. Пізніше держсекретарка Канцелярії президента Польщі Малгожата Папроцька зазначила, що тему Волинської трагедії не варто перетворювати на «твіттер дипломатію». За її словами, тема подій 1943 року присутня на переговорах президентів України та Польщі.
Попри це, у статті Myśl Polska немає жодної згадки про поляків, які б скаржилися на прояви «нацизму» серед українських біженців. Теза про появу антиукраїнських білбордів у польських містах — неправда. Автор статті не згадує ні про антиукраїнські білборди, ні про мітинги проти України у Варшаві. До того ж у польських медіа немає жодних згадок про білборди з антиукраїнськими закликами.
Навпаки, Польща підтримує Україну у протистоянні росії. Так у квітні 2022 року в Польщі запустили рекламну кампанію на підтримку санкцій проти росії. На рекламних щитах розмістили зображення зруйнованих українських міст та надпис «кривава нафта фінансує російський геноцид в Україні». У такий спосіб поляки хотіли нагадати про справжні російські злочини та засудити продовження закупівлі Заходом російської нафти. Згідно з опитуванням у лютому 2023 року понад 80% поляків висловили підтримку щодо надання допомоги Україні.
У Польщі до річниці повномасштабного вторгнення росії в Україну встановили 70 білбордів із подякою українців за допомогу. На зображеннях розмістили українців, яким допомогли поляки. Повідомленнями про антиукраїнські білборди пропагандисти вчергове намагаються посіяти розбрат між Україною та Польщею.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний