НЕПРАВДА: Ревакцинація – це маркетинговий хід, на ній заробляють гроші | VoxUkraine

НЕПРАВДА: Ревакцинація – це маркетинговий хід, на ній заробляють гроші

Photo: Лєна Шуліка, VoxUkraine
31 Липня 2020
FacebookTwitterTelegram
3199

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюється інформація, що ревакцинація – це начебто спосіб виробників вакцини заробляти гроші і ще вона не допомагає у виробленні антитіл.

Утім, це не так.

Перед вакцинацією обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.

Гейтс інвестує у вакцинацію і отримує з цього дохід – отже він хоче нажитися на вакцинах

Гейтс не інвестує, а виділяє кошти. Це різні речі. Інвестування передбачає отримання згодом прибутку, а виділення коштів – ні.

Наприклад, Фонд Білла та Мелінди Гейтс виділили $250 млн Фонду ВООЗ для боротьби з COVID-19, який передбачає фінансування розвитку вакцин. Також Фонд виділив $3,6 млн корейським SK Bioscience для пришвидшення розробки вакцини проти COVID-19.

Наскільки ефективна ревакцинація? Це просто комерція. Серйозні та обґрунтовані наукові дані на користь ревакцинації складно знайти. Отже, ревакцинація – це маркетинговий хід, щоб пояснити провал ефективності вакцин

Необхідність ревакцинації залежить від властивостей вакцини. Вакцинація стимулює вироблення антитіл проти того чи іншого вірусу. Для деяких вакцин рівень антитіл з часом може знижуватися, що викликає необхідність ревакцинації для підтримки імунної реакції на високому рівні і постійного захисту організму від захворювання.

Теза, що «серйозні та обґрунтовані наукові дані на користь ревакцинації складно знайти» є маніпулятивною, оскільки обгрунтованість ревакцинації визначається характеристиками кожної окремої вакцини і тривалістю антитіл до кожного окремого вірусу чи інфекції, вироблення яких вона стимулює. Втім, існують і мета-дослідження, які об’єднують результати набору досліджень щодо ефективності ревакцинації для різних вакцин. І на спеціалізованих ресурсах, що публікують результати досліджень в області медицини, знайти їх не важко.

Вакциновані від кашлюку достатньо масово хворіють на кашлюк

Серед хворих на кашлюк (коклюш) дітей, справді, є частка раніше вакцинованих від кашлюку (дані США за 2018, 2019 роки). Утім, з наявних даних не можна робити висновки про ефективність вакцини, оскільки дані щодо вакцинації зареєстрованих хворих неповні. Більш того, вони не охоплюють усіх, які хворіли на кашлюк.

Важливий момент в тому, що вакцина не гарантує повний захист від хвороби, але значно знижує її ймовірність і запобігає ускладненням через активування імунітету вакцинованої людини.

Центри з контролю та профілактики захворювань в США зазначає, що вакциновані від коклюшу менш імовірно мають ускладнення від хвороби. Вакциновані кашлятимуть меншу кількість днів, а блювота після нападів кашлю траплятиметься рідше. У вакцинованих хворих на кашлюк рідше трапляється блювота, апное (зупинка дихання, яка загрожує життю) та ціаноз (синюшній колір шкіри через нестачу кисню).

У США високий рівень вакцинації, але там десятки тисяч зареєстрованих випадків кашлюку.

У США, справді, високий рівень вакцинації від коклюшу, дифтерії, правця – у 2018 році він становив 94%. При цьому правда, що випадків кашлюку у США «десятки тисяч»: із 2011 року кількість зареєстрованих хворих варіюється від максимумальних 48 277 у 2012 році до мінімальних 15 609 у 2018 році.

Все ж некоректно наводити абсолютні цифри захворюваності і посилатися на окремі випадки. На те існує кілька причин. Загальна статистика захворюваності по країні залежить від того, який відсоток людей вакциновані, наскільки вакцина знижує ризик захворювання і наскільки тривалим є її ефект. Тому ефективність вакцин найкраще визначається в ході так званих «рандомізованих контрольованих експериментів», у яких порівнюються схожі групи випадково розділених людей, де одна група – люди, які отримали вакцину, а інша – які не отримали. Інакше, порівняння різних груп людей, на яких впливають різні фактори чи наведення абсолютних цифр захворюваності не дають об’єктивного уявлення про ефективність вакцин як таких.

Наявні дослідження показують, що поширення вакцинації проти кашлюку дозволило значно знизити захворюваність і смертність від нього. Тим не менше, це захворювання залишається одним з найбільш поширеним серед тих, які долаються вакцинацією.

Останні дослідження свідчать, що для ефективного контролю та профілактики коклюшу необхідно посилити охоплення вакцинацією серед усього населення, забезпечуючи первинну вакцинацію новонародженим та у грудному і юнацькому віці кожні 10 років. Також, вакцинація жінок у третьому триместрі кожної вагітності є найбільш ефективним способом захисту новонародженого від коклюшу в перші місяці його життя, до того, як організм виробляє захисну реакцію після первинної вакцинації.

Вакциновані діти відстають у розвитку від невакцинованих

У відео Сергій Гула порівнює свого невакцинованого сина з іншим вакцинованим хлопцем майже однолітком. Говорить, що вакцинована 3,5-річна дитина гірше говорить та є фізично слабшим за його невакцинованого сина. Звідси, Гула робить висновок, що саме вакцина впливає на розвиток дітей.

Може бути безліч інших причин, чому дитина, про яку говорить Гула, відстає у розвитку. Тому таке порівняння є неправильним. Порівнювати необхідно за інших рівних умов – тобто дітей, які розвивалися під впливом однакових факторів і відрізняються фактом вакцинації. Для цього дослідники проводять рандомізовані контрольовані експерименти. А Сергій Гула не враховує інші обставини, які можуть впливати на розвиток обох дітей: наприклад, генетика або середовище.

Більш того, немає жодних доказів, що вакцинація впливає на уповільнення розвитку. Навпаки, є дослідження, які припускають, що вакцинація позитивно впливає на розвиток дітей. Вакцинацію пов’язують із вищими розумовими здібностями, успішністю в школі, що свідчить про переваги в економічній продуктивності в довгостроковій перспективі.

Скільки ревакцинують від грипу – він нікуди не дівається

Проти грипу потрібно вакцинуватися щосезону з двох причин. Для ряду штамів вірусу грипу характерна швидка зміна так званих антигенів, що знижує властивості антитіл, які організм людини, яка перехворіла грипом виробляє для захисту від попереднього штаму вірусу. Тобто, через швидку мутацію компонентів вірусу, імунітет, що виробився для протидії штаму вірусу у попередньому сезоні не спрацьовує для протидії оновленому штаму вірусу наступного сезону. Тому для оптимального захисту компоненти вакцини потрібно змінювати щорічно і, відповідно – щорічно вакцинуватися.

 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний