НЕПРАВДА: Рівень донатів на ЗСУ упав майже до нуля

НЕПРАВДА: Рівень донатів на ЗСУ упав майже до нуля

29 Квітня 2025
FacebookTwitterTelegram
48

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У проросійських телеграм-каналах поширюють інформацію, нібито рівень донатів на українську армію упав майже до нуля. Це також супроводжується заявою про те, що «зараз майже ніхто не донатить, але крадуть усі». 

Однак це неправда. Останні дані опитувань, звіти найбільших фондів і статистика донатів у банках свідчать про те, що загальний рівень пожертв лишається високим. 

Скриншот допису

Оскільки у дописі не зазначили, за який період та на основі яких даних автори зробили такий висновок, ми вирішили проаналізувати найбільш актуальну доступну інформацію про благодійність і донати на армію за період із січня по квітень 2025 року. 

Наприклад, від початку 2025 року на рахунок фонду «Повернись живим» уже задонатили більше 1,3 млрд грн. Також у 2025 році спостерігається найбільша кількість пожертв за три роки (602 тисячі).

Звітність про пожертви фонду «Повернись живим» за січень-квітень 2025 року

Для коректного порівняння ми зіставили дані про надходження донатів до фонду за аналогічний період попередніх років — із січня по квітень. У 2024 році зібрали дещо менше — 1,06 млрд грн, а у 2023 році —  теж близько 1,2 млрд грн

Звітність про пожертви фонду «Повернись живим» за січень-квітень 2024 і 2023 років 

Якщо ж говорити про річну статистику, то у 2023 році сума донатів у «Повернись живим» становила 4.5 млрд грн, у 2024 — 4.4 млрд грн. У інтервʼю Українському радіо 25 лютого 2025 року комʼюніті-менеджерка фонду Катерина Галушка назвала різницю у 100 млн грн «певним просіданням», та все це далеко від тези про «падіння до нуля»

Також у 2024 році через Monobank на потреби армії задонатили 993 мільйони євро — більше ніж за 2022 та 2023 роки разом. Статистика враховує донати через групові банки і збори фізичних осіб, благодійних фондів та громадських організацій. Від початку 2025 року через Monobank зібрали вже 141 млн євро.

Щомісяця близько 2 млн людей скидають гроші на «банки» — це у 15 разів більше, ніж у перші місяці повномасштабної війни. Кількість транзакцій також зросла: на кінець 2024 року це до 8,8 млн на місяць проти 1 млн у 2023 році. 

Динаміка донатів через Monobank протягом 2022-2025 років

Опитування компанії Deloitte, проведене з 28 листопада по 11 грудня 2024 року, і результати якого опублікували у березні 2025 року, є одним з останніх соціальних досліджень на тему донатів. Згідно з ним, 89% українців донатять на допомогу армії, проте цей показник знизився на 3 відсоткові пункти порівняно з 2023 роком. Із них 26% роблять це систематично.

Результати опитування Deloitte 

Ще одне опитування, проведене соціологічною агенцією Info Sapiens на замовлення фонду Zagoriy Foundation, опублікували 3 грудня 2024 року. Згідно з ним, у 2024 році 73% українців робили фінансові пожертви, з них 45% — протягом останнього місяця року. Серед отримувачів коштів 68% респондентів вказали військових, ще 23% — благодійні фонди (не лише військового спрямування).

Результати опитування Zagoriy Foundation та Info Sapiens 

Важливо зазначити, що станом на зараз актуальних соцопитувань стосовно донатів на армію за 2025 рік немає, оскільки рік лише розпочався. Тому робити більш змістовні висновки про поточну ситуацію з пожертвами на армію можна буде пізніше. 

Також слід зауважити, що посилання на «інсайдерські» дані без жодних підтверджень не можна вважати надійним джерелом інформації. Ба більше, ще до початку повномасштабного вторгнення СБУ повідомляла про причетність каналу «Легитимный» до агентурної мережі рф, яка займається поширенням деморалізаційних настроїв і дестабілізацією ситуації в Україні. Раніше ми спростовували фейки з цього телеграм-каналу.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний