Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
4 серпня у російському міноборони презентували «нові докази» причетності США до виникнення COVID-19. Серед численних фейків згадали й такі:
- У 2019 році до появи перших хворих на COVID-19 на базі американського інституту імена Джонса Хопкінса пройшли навчання «Івент-201». На них «відпрацьовувалися дії в умовах епідемії раніше невідомого коронавірусу».
- Із 2009 року USAID фінансувало програму «Predict» з вивчення нових коронавірусів. У її рамках виловлювали кажанів-переносників цих вірусів. У 2019 «Predict» згорнули, це вказує на причетність США до пандемії.
- Вчений Джеффрі Сакс заявив, що вірус SARS-CoV-2 винайшли в американській лабораторії.
Усі ці тези — неправдиві.
«Івент-201»
Конспірологічна теорія про те, що на навчання «Івент-201» запланували пандемію COVID-19, поширюється з 2020 року.
У жовтні 2019 року Центр безпеки охорони здоров’я імені Джона Гопкінса в партнерстві зі Всесвітнім економічним форумом та Фондом Білла і Мелінди Гейтс справді провели захід «Event 201». На ньому моделювали спалах гіпотетичної пандемії, яка не мала нічого спільного з COVID-19. Під час «Event 201» учасники гри стикалися з проблемами, які теоретично можуть виникнути через спалахи нових вірусів.
Оскільки бактерії та віруси постійно мутують, а ризики їхньої передачі людині зростають, зокрема через людське втручання у середовище дикої природи, ймовірність виникнення пандемії завжди існує.
Загалом такі тренування практикували багато разів: наприклад, 2018 року проводили моделювання Claude X, 2005 — Atlantic Storm, а 2001 року — Dark Winter.
USAID та COVID-19
Програма USAID «Predict» не доводить причетність США до виникнення нового коронавірусу SARS-CoV-2. Російське міноборони демонструє «глибокий» рівень своїх «розслідувань»: посилається у презентації на два документи USAID, які є у вільному доступі — інформаційну брошуру про «Predict» та звіт про роботу програми під час пандемії 2020 року.
У брошурі йдеться, що «Predict» започаткували з метою посилення глобальної спроможності виявляти зоонозні віруси з пандемічним потенціалом. До них належать не тільки коронавіруси (SARS і MERS), а й параміксовіруси (наприклад, Nipah), віруси грипу і філовіруси (наприклад, Ебола). У рамках проєкту досліджували фактори, що сприяють появі та поширенню хвороб. На основі цих даних планували розробити рекомендації, як мінімізувати ризик нових пандемій.
У звіті, на який посилається російське міноборони, якраз йдеться, що програму не згортали в 2019-му, а продовжили до вересня 2020-го, аби допомагати мережі лабораторій проєкту виявляти SARS-CoV-2. Це прямо виказує, що російське міноборони навіть не читає документи, на які посилається у своїй конспірології.
Востаннє ВООЗ оновлювала свою позицію стосовно походження SARS-CoV-2 9 червня 2022 року. У новій доповіді фахівці ВООЗ стверджують, що поки вченим не вдалося встановити джерело вірусу, а іпотеза про кажанів як носіїв вірусу залишається найвірогіднішою. Для того, щоб перевірити теорію про лабораторне походження вірусу та дійти до остаточних висновків, фахівцям потрібні додаткові дослідження, зокрема більше доступу до даних із Китаю та інших країн, де COVID-19 поширювався наприкінці 2019 року.
Отже, розслідування причин появи SARS-CoV-2 триває. Не можна стверджувати, що наукова спільнота прийшла до остаточного висновку в цьому питанні.
Детально про те, що не так із заявами Джеффрі Сакса, ми пояснювали в цій статті.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний