НЕПРАВДА: росія відбудовує окуповані території, а Україна проводить репресії на звільнених територіях

НЕПРАВДА: росія відбудовує окуповані території, а Україна проводить репресії на звільнених територіях

17 Травня 2023
FacebookTwitterTelegram
355

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють пост у твіттері американського ютуб-блогера Джексона Хінкла. У якому він стверджує, мовляв, коли росія приходить на окуповані території — вона безплатно дає людям квартири, будує парки, дитячі майданчики, театри. Натомість коли Україна звільняє свої території, військові влаштовують репресії, вбивають мирних мешканців та прикриваються ними як живим щитом. Як доказ автор додає фото жінок, прив`язаних до стовпа та облитих зеленкою.

Утім, це неправда. Представлені фото не мають стосунку до деокупованих територій. А ось російська армія зруйнувала українські міста та скоїла велику кількість воєнних злочинів проти цивільних.

Скриншот допису Джексона Хінкла у твіттері

За допомогою зворотного пошуку по фото у Google Images ми знайшли фото, які поширили у мережі. Насправді світлини зробили 21 березня 2022 року у Львові. Як повідомили місцеві медіа, жінки намагалися обікрасти людей у маршрутці, але їх спіймали та прив`язали до стовпа, потім  викликали поліцію. Правозахисники засудили такий спосіб покарання: вчинення самосуду, побиття, є незаконними. У координаційному центрі з надання правової допомоги закликали передавати правопорушників у правоохоронні органи. 

У коментарі виданню ZMINA ромський правозахисник Юліан Кондур повідомив, що передав інформацію щодо випадків самосуду до СБУ та Міністерства закордонних справ України.

Фото затриманих у Львові у березні 2022 року. Джерело: Varta1 та Zahidwtf 24/7

Американський блогер Джексон Хінкл має канал на ютубі, де поширює антиукраїнські наративи, дискредитує українську владу, робить неправдиві заяви ніби розширення НАТО спровокувало росію до нападу, а у 2014 році відбувся «державний переворот».

Інформація, ніби росія відбудовує Україну та допомагає їй, — це неправда. Адже без приходу російських військ українські міста не потребували б відбудови. Станом на лютий 2023 року російська армія сильно пошкодила або майже повністю зруйнувала десятки міст України. Наприклад, Рубіжне, Соледар, Попасна, Бахмут, Маріуполь майже повністю знищені. 

До того ж після звільнення в українських населених пунктах неодноразово знаходили катівні, масові поховання, також були факти викрадення, ґвалтування цивільних. Так, начальник Головного управління Національної поліції в Київській області Андрій Нєбитов повідомляв, що на Київщині, яку деокупували наприкінці березня минулого року, російські війська здійснили 12 тисяч воєнних злочинів. На Харківщині, станом на лютий 2023 року, після деокупації знайшли 21 катівню та зафіксували понад 12 000 воєнних злочинів. На Херсонщині росіяни створили 10 катівень та вчинили понад 11 000 воєнних злочинів. За останніми доступними даними ООН, із 24 лютого 2022 року по 14 травня 2023 року в Україні загинула  8836 цивільних, ще 14 985 осіб отримали поранення.

Окрім цього, перед відходом російські війська часто руйнують інфраструктуру, як це було у Херсонській та Харківській областях. Після деокупації цих територій українська влада регулярно звітує про відновлення електро- та водопостачання, мобільного зв`язку тощо. Також 29 березня 2023 року прем’єр-міністр Денис Шмигаль анонсував відбудову окремих населених пунктів у п`яти деокупованих областях: Київській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській. Згідно з задумом, у цих населених пунктах відновлять житло, лікарні, школи, садочки, об’єкти культури тощо.

Раніше ми спростовували маніпуляцію, ніби росія відновлює медичні заклади в Україні та надає допомогу місцевим жителям, та неправдиві повідомлення, нібито росія побудувала у Маріуполі більше, ніж Україна за 30 років.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний