НЕПРАВДА: Сергій Притула поскаржився, що донати різко впали після прийняття закону про мобілізацію

НЕПРАВДА: Сергій Притула поскаржився, що донати різко впали після прийняття закону про мобілізацію

21 Травня 2024
FacebookTwitterTelegram
582

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють уривок відео Сергія Притули, у якому громадський діяч нібито скаржиться, що після закону про мобілізацію та припинення надання консульських послуг чоловікам за кордоном, різко впали донати.

Утім, це — неправда. Сергій Притула не скаржився на зменшення донатів, а закликав усіх українців максимально долучитися до термінового збору на Харківський напрямок.

Скриншот публікації

Оригінальне відео Сергій Притула опублікував на своєму офіційному телеграм-каналі 10 травня 2024 року. У ньому він закликає українців долучитися до нового збору для військових підрозділів, які наразі дають відсіч російським військам на Харківському напрямку. У зверненні телеведучий не «скаржиться» на зменшення кількості донатів, а підкреслює необхідність об’єднати зусилля всіх українців, особливо тих, хто перебуває за кордоном, оскільки сума збору велика, приблизно 26,5 млн грн, та має бути зібрана якнайшвидше. 13 травня 2024 року Сергій Притула поділився у телеграмі відеозвітом закритого збору на 18,2 млн грн, в рамках якого придбали дрони, акумулятори, рації та ретранслятори. У відеозверненні волонтер не згадував про вплив закону про мобілізацію та обмеження консульських послуг для чоловіків за кордоном на зменшення кількості донатів.

У квітні цього року Тарас Чмут, керівник фонду «Повернись живим», в інтерв’ю «Українській правді» розповів про зменшення донатів на початку 2024 року. Серед причин він назвав складнощі ведення бізнесу, виїзд українців за кордон, зменшення коштів у населення та збільшення потреб війська. 

Соціологічні опитування показують, що залученість українців до волонтерських зборів залишається доволі високою. Так, у листопаді 2023 року Deloitte у рамках дослідження «Споживацькі настрої українців у другий рік повномасштабного вторгнення» опитали понад 1000 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, крім ТОТ. Дослідження, зокрема, показало, що:

  • 92% — донатять на допомогу ЗСУ або на допомогу постраждалим унаслідок воєнних дій;
  • 33% — донатять систематично;
  • 72% — донатять на суми розміром до 200 грн;
  • 71% — донатять у великі фонди;
  • 60% — донатять на державні збори.

Скриншот дослідження. Джерело: Deloitte 

Тим часом у лютому 2024 року дослідницька компанія Gradus Research провела спеціальне дослідження до 2-ї річниці повномасштабного вторгнення. Респондентів запитували, зокрема, як часто вони беруть участь у благодійних та волонтерських зборах. Згідно з результатами дослідження, кількість людей, які регулярно долучаються до зборів, збільшилась порівняно з минулим роком на 7 відсоткових пунктів (в.п.) та у лютому 2024 року складала 17%. Водночас частка тих, хто долучається до благодійних чи волонтерських зборів час від часу, не змінилась з лютого 2023 року і залишається на рівні 44%. Кількість людей, які ніколи не беруть участь у зборах, зменшилася на 1 в.п. і складає 9%.

Скриншот публікації. Джерело: Gradus Research

Раніше ми спростовували інформацію, нібито у 2024 році сильно зменшилась допомога бригадам від волонтерів.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний