НЕПРАВДА: Шведське дослідження доводить, що вакцинація виснажує імунну систему людини

НЕПРАВДА: Шведське дослідження доводить, що вакцинація виснажує імунну систему людини

27 Березня 2022
FacebookTwitterTelegram
487

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про вакцинацію від COVID-19 у Швеції. Користувачі Facebook стверджують, що:

  • Шведські вчені прийшли до висновків, що вакцина не захищає від коронавірусу та навіть збільшує ймовірність зараженням ним. Крім того, у вакцинованих загострюються вже наявні хронічні захворювання.
  • У ході дослідження зареєстрували 3939 смертей упродовж двох тижнів після введення другої дози вакцини. А всього смертельних випадків серед вакцинованих на 20% більше, ніж серед невакцинованих. Із цього роблять висновок, що вакцинація виснажує імунну систему, і додають, що у результаті погіршення здоров’я населення річна смертність у Швеції зросте до 2,5% наступного року.

Однак жодне з цих тверджень не є правдивим.

Ідентичні повідомлення можна знайти й в англомовному сегменті мережі. Наприклад, видання Children’s Health Defense опублікувало в листопаді 2021 року статтю, в якій посилається на препринт шведського дослідження (тобто нерецензовану роботу). Ресурс Media Bias/Fact Check, який агрегує оцінки незалежних фактчекерів мережі IFCN, оцінює Children’s Health Defense як конспірологічне та псевдонаукове видання. Крім того, це джерело неодноразово фігурувало в наших спростуваннях.

Препринт дослідження опублікували 25 жовтня 2021 року в журналі The Lancet. Готову роботу оприлюднили лише 4 лютого 2022 року. Шведські вчені намагалися вивчити, наскільки ефективною є вакцинація проти захворювання, госпіталізації та смерті від COVID-19 у перші 9 місяців після другого щеплення. 

На 32 сторінці препринту автори пояснили, як вони обрали учасників: у дослідженні взяли участь 842 974 вакцинованих та 842 974 невакцинованих осіб. Причому вакциновані мали отримати другу дозу вакцину в період між 28 грудня 2020 року та 5 серпня 2021 року. При відборі 3939 вакцинованих осіб були виключені, оскільки померли протягом двох тижнів після введення другої дози. У дослідженні не стверджували, що ці 3939 людей померли внаслідок вакцинації, причини їхніх смертей не вказані. Повністю вакцинованою можна вважати особу якраз через два тижні після другого щеплення, тому дослідники й не могли включити цю кількість у групу дослідження.

Відбір учасників дослідження

У статті Children’s Health Defense, англомовному першоджерелі фейку, мають на увазі, що ці 3939 осіб померли впродовж одного й того ж двотижневого періоду.  Автори називали це аномальною смертністю: середня кількість смертей у Швеції за 2 тижні у 2015-2019 роках становила близько 3300. Отже, за їхніми висновками, через вакцинацію смертність зросла на 20% — із 3300 до 3939. 

Насправді ж середня двотижнева кількість смертей у Швеції за 2015-2019 роки становила 3408 осіб. У 2020 році через пандемію середня кількість зросла до 3658 осіб, у 2021 році повернулася до попереднього  рівня — 3406 смертей за 2 тижні.

Проте автори Children’s Health Defense помиляються не тільки в кількості смертей за тиждень — шведські вчені у своїй роботі не вказують дату (день, тиждень чи місяць) смертей цих 3939 осіб. Іншими словами, невідомо, чи померли вони протягом одного і того ж двотижневого періоду. Відомо лише те, що вони вакцинувалися в період між 28 грудня 2020 року та 5 серпня 2021 року й померли впродовж 2 тижнів після 2 щеплення. Найімовірніше вони померли в різні періоди часу.

У дослідженні немає нічого про “виснаження імунітету”, “загострення хронічних захворювань” унаслідок вакцинації. Навпаки, у роботі наведені дані про ефективність вакцин проти захворювання, госпіталізації, смерті від COVID-19. За весь час дослідження серед повністю вакцинованих зареєстрували 277 випадків госпіталізації або смерті внаслідок COVID-19, тоді як серед нещеплених — 825. Також вчені зазначили, що після 4-6 місяців ефективність вакцини знижується, тому імунітет необхідно зміцнювати за допомогою бустерної дози від COVID-19.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний