НЕПРАВДА: «ТСН» показали сюжет про «чорних трансплантологів» в Україні

НЕПРАВДА: «ТСН» показали сюжет про «чорних трансплантологів» в Україні

21 Червня 2023
FacebookTwitterTelegram
435

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширили уривок сюжету «ТСН», у якому розповідають про чоловіка, який звернувся за медичною допомогою до Тернопільської лікарні №2, а через кілька днів помер. Слідство з`ясувало, що у нього вилучили внутрішні органи. Користувачі, які опублікували ролик, вказують, що так «чорні трансплантологи» заробляють гроші на війні. 

Скриншот повідомлення

Утім, це неправда. 

Дезінформацію поширив Олександр Семченко — проросійський колабораціоніст, який раніше проживав в Україні. Із 2014 року він постійно бере участь у російських токшоу, просуває наративи російської пропаганди, зокрема про систему охорони здоров’я. Із перших днів повномасштабного вторгнення закликав українців не брати до рук зброю та не захищатися від «вигаданого ворога». 

По-перше, відео «ТСН» не стосується повномасштабного вторгнення. За назвою сюжету «Захоронений злочин», вказаного в уривку, ми знайшли повне відео «ТСН». Журналістка Ірина Коваленко опублікувала це розслідування ще у жовтні 2021 року.

По-друге, уривок, який поширюють у мережі, вирвали з контексту. Насправді ні журналісти, ні герої сюжету не розповідали про «чорну трансплантологію».

Чоловіка, про якого зняли сюжет, звали Олег Бенца. У тернопільській лікарні йому поставили діагноз «гострий панкреатит» — запалення підшлункової залози. Зі слів матері загиблого, Анни Бенци, лікарі відмовилися проводити аналізи для обстеження стану його здоров`я, чоловікові ставало гірше. Через три дні він помер. Лікарі повідомили, що причиною смерті є швидкий перебіг гострого панкреатиту. У коментарі «ТСН» директор медичної частини Станіслав Паламар сказав, що лікарі зробили все можливе, щоб врятувати пацієнта. 

Мати подала заяву до поліції, стверджуючи, що син помер через лікарську помилку. Тодішня заступниця міністра охорони здоров’я України Ірина Микичак проаналізувала протокол лікування, який поліція вилучили у тернопільського лікаря, і виявила порушення. Окрім цього, експертиза встановила, що у чоловіка немає тих органів, які вражає панкреатит: кишківника, шлунка, підшлункової залози, селезінки, частини печінки. 

«І тут важливо: жодного натяку на буцімто «чорних трансплантологів». Всі ці органи — не пересаджують», — наголосила журналістка Ірина Коваленко. На момент запису сюжету, у 2021 році, в Україні проводили операції з трансплантації нирки, печінки та серця. А перша успішна пересадка підшлункової залози відбулась лише у травні 2023 році. Операції з трансплантації селезінки у світі та Україні не проводять, оскільки така процедура є дуже ризикованою, а пацієнту доведеться усе життя пити ліки, щоб уникнути відторгнення. 

Як пояснив адвокат Анни Бенци, вилучили саме ті органи, за допомогою яких мали встановити справжню причину смерті. Так, під час розтину патологоанатом бере шматочки органів та тканин померлого для аналізу, який дозволяє підтвердити достовірність встановленого діагнозу та зробити висновок про причини смерті. Однак у випадку з Бенцою дослідження провести буде неможливо. За словами журналістки, у такий спосіб лікарі Тернопільської лікарні №2 знищили головні докази проти себе. 

На момент запису сюжету розслідування справи тривало. У 2022-2023 роках не було публікацій про хід справи. Нам не вдалося перевірити, наскільки коректно журналісти «ТСН» передали історію Олега Бенца. Проте точно відомо, що у 2021 році ніхто не видавав цей сюжет за доказ «чорної трансплантології».

Російські медіа почали ще активніше поширювати фейки про діяльність «чорних трансплантологів» в Україні під час повномасштабного вторгнення. Зокрема для залякування українських військових: мовляв, на фронті «розбирають на органи». Ми неодноразово спростовували ці вигадки в попередніх випусках.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний