Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Російські медіа поширюють заяву Роберта Кеннеді-молодшого про те, що у 2019 році Володимир Зеленський нібито став президентом України завдяки обіцянці підписати Мінські угоди.
Скриншот публікації
Однак це неправда. Перша й друга Мінські угоди були підписані у 2014 та 2015 роках — задовго до того, як Володимир Зеленський став президентом України.
Мінські угоди охоплюють три документи: Мінський протокол від 5 вересня 2014 року, Меморандум про його виконання від 19 вересня цього ж року, а також Мінський комплекс заходів від 12 лютого 2015. З боку України їх підписував другий президент України Леонід Кучма, росії — посол в Україні Михайло Зурабов, а також з боку ОБСЄ їх підписала представниця організації Гайді Тальявіні. На документах також є підписи «очільників ЛДНР» Олександра Захарченка та Ігоря Плотницького, але без вказання статусу. Тодішньому президенту України Петру Порошенку не потрібно було ставити свій підпис на цих документах. Водночас Володимир Зеленський прийшов у політику у 2019 році, тобто вже після підписання угод.
Роберт Кеннеді-молодший — племінник 35-го президента США Джона Ф. Кеннеді, політик, який балотується на пост президента США на виборах 2024 року. У 2021-2022 році сторінки діяча та його організації «Children’s Health Defense» заблокували у фейсбуці та інстаграмі за поширення дезінформації. Утім через те, що Кеннеді став одним із кандидатів у президенти на виборах 2024 року, інстаграм знову відкрив доступ до його особистого акаунту. Політик неодноразово поширював дезінформацію про COVID-19, вакцинацію, зброю, що її надають Україні західні партнери, а також про російсько-українську війну.
Окрім цього, Мінські домовленості мали на меті врегулювати війну на Донбасі, у той час, як головним акцентом передвиборчої програми Зеленського було зростання економіки України: «Головна мета моєї діяльності — заможний Українець. Наш вибір — економіка, зорієнтована на потреби кожного громадянина», — написано у документі. У програмі немає згадок про Мінські домовленості, натомість щодо війни сказано наступне:
«Ми повинні вибороти мир для України. Перед гарантами Будапештського меморандуму і партнерами з ЄС ми ставитимемо питання підтримки України у прагненні завершити війну, повернути тимчасово окуповані території і змусити агресора відшкодувати завдані збитки. Здача національних інтересів і територій не може бути предметом жодних перемовин».
Ба більше, Володимир Зеленський критикував Мінські домовленості ще до початку та під час передвиборчої кампанії, стверджуючи, що вони не працюють. Однак згодом, уже після оприлюднення результатів екзит-полу, Зеленський все ж пообіцяв зберегти Мінські угоди.
Раніше ми вже спростовували фейки, поширені Робертом Кеннеді-молодшим — зокрема про те, що в Україні нібито розробляється біозброя, а українська армія напала на Донеччину.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний