НЕПРАВДА: У Халука Байрактара вимагали хабар за підключення до електромереж

НЕПРАВДА: У Халука Байрактара вимагали хабар за підключення до електромереж

14 Лютого 2023
FacebookTwitterTelegram
1175

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють уривок з інтерв’ю Халука Байрактара, виконавчого директора турецької компанії Baykar, у якому підприємець нібито визнав, що у нього вимагали 10 млн дол за приєднання до електромережі заводу з виробництва безпілотників, який планують побудувати в Україні.

Утім, заява про вимагання хабаря за підключення до електрики неправдива.

У інтерв’ю, опублікованому 24 січня, журналістка Наталія Мосейчук у розмові з виконавчим директором Baykar Халуком Байрактаром сказала: «Я розмовляла з нашими політиками, і вони кажуть, що Ви стикалися з випадками корупції з боку українців, і вони в курсі і знають, що то було щось пов’язане з електрикою».

«Із електрикою? Ні. Про електрику я розкажу вам дещо цікаве», — заявив Байрактар. Він пояснив, що майбутній завод з виробництва безпілотників потрібно під`єднати до електрики і, на відміну від Туреччини, де ця процедура є безкоштовною та буде виконана впродовж кількох тижнів, в Україні це буде коштувати 10 млн дол та потребуватиме 2 роки для реалізації. «Але вони кажуть, що так все працює, але це не корупція», — повідомив гендиректор турецької компанії.

Халук Байрактар кілька разів повторив, що справа не в корупції, але наголосив, що будівництво заводу безпілотників має важливе значення для українців, тому потрібно вирішувати все швидше та прозоріше.

Після публікації цього інтерв`ю Міністерство енергетики провело зустріч із представниками компанії Baykar, держкомпанії «Укренерго», енергетичного холдингу ДТЕК та НКРЕКП, щоб розібратися у ситуації.  

У коментарі для Forbes посадовець із Міністерства енергетики України заявив, що  представники турецької компанії запевнили, що не мають претензій до України, та перепросили за те, що їхні висловлювання могли нашкодити репутації України.

Також співрозмовник видання пояснив, що спочатку компанія Baykar планувала побудувати тільки завод у Київській області, а пізніше вирішила будувати технопарк, частиною якого буде завод з виробництва дронів. Тому прогнозована потужність зросла удвічі.

Також ситуація ускладнюється тим, що компанія планує будувати технопарк на віддаленій відстані від ключових підстанцій і ліній електропередачі. Посадовець із Міненерго повідомив, що для під`єднання майбутнього заводу до електромережі потрібно побудувати підстанцію на 110 кВ, модернізувати наявну підстанцію та провести 10–12 км ліній електропередачі.

Однак для оцінки вартості Baykar замовила послуги підрядної організації, назву якої не розкриває. Українські компанії не брали участі у цьому процесі. Приватна компанія, використавши технічні умови, надані «Укренерго», оцінила вартість робіт у 10 млн дол та встановила термін у 2 роки. Як зазначив співрозмовник Forbes в уряді, за попередніми розрахунками вартість роботи оцінювали у 8 млн дол.

Проблема складного і тривалого підключення підприємств до електромережі не нова. У 2018 році, за даними щорічного рейтингу інвестиційної привабливості Ease of Doing Business, зі 190 країн світу Україна посіла 135 місце за показником легкості підключення. У 2020 році ситуація дещо покращилася. Утім, як зазначив ексрадник міністра енергетики Олег Палайда, аби зацікавити інвесторів, деякі країни повністю або частково відшкодовують вартість приєднання до електромережі. Хоча через війну Україна поки не може виділяти кошти з державного бюджету для проведення таких робіт.

3 лютого 2022 року Україна й Туреччина під час зустрічі президентів у Києві підписали угоду, яка розширює виробництво безпілотних літальних апаратів турецької компанії Baykar в Україні. Компанія зареєструвалася в Україні та придбала земельну ділянку. У жовтні минулого року у коментарі Reuters Халук Байрактар заявив, що компанія планує завершити будівництво заводу в Україні за два роки.

Раніше ми спростовували фейк, нібито компанія Baykar відмовилася будувати завод в Україні.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний