НЕПРАВДА: У Києві сталася сварка між військовими, які повернулися з фронту — відео

НЕПРАВДА: У Києві сталася сварка між військовими, які повернулися з фронту — відео

30 Листопада 2023
FacebookTwitterTelegram
408

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали поширюють відео сварки чоловіків у військовій формі й заявляють, нібито це «найманці» ЗСУ. Між чоловіками сталася сварка через те, що один із них працював нібито підставним волонтером у центрі Києва та збирав гроші на ЗСУ. За словами російських пропагандистів, волонтер прямо сказав, що 20% від зібраних коштів йде на зарплати, а тоді 80% — до СБУ та інших структур, які керують цим «бізнесом».

Це — неправда. Чоловіки, які збирали гроші на ЗСУ, насправді є шахраями. Проте в Україні є багато фондів із прозорою звітністю та справжніми відгуками від військових.

Скриншот допису

Першоджерелом відео, яке поширюють російські блогери та медіа, є допис українського військового Олега Симороза у твіттері. На записі від 17 листопада 2023 року можна побачити Симороза, який сперечається із чоловіками у військовій формі біля станції метро «Героїв Дніпра» у Києві. Це «волонтери», які представлялися «ексвійськовими» та буцімто збирали гроші для ЗСУ, хоча насправді ніде не служили та є звичайними шахраями. Форму чоловікам видали в благодійному фонді «Врятуй рідну країну», де вони нібито працюють. Самі ж волонтери сказали, що не знають, як обліковується зібрана готівка, адже здають її керівнику фонду без будь-якої звітності та підпису. Після цього випадку в Нацполіції повідомили, що проводять обшуки у фонді. 

Псевдоволонтери зі вказаного фонду вже потрапляли в схожий скандал влітку 2023 року. Тоді чоловіки збирали гроші з перехожих на мікроавтобус для 95-ї окремої десантно-штурмової бригади. Хоча у 95-й бригаді зазначили, що авто не отримували, а про фонд не знають.

Після схожого інциденту 5 жовтня 2023 року поліція також розпочала слідчі дії за ст. 190 Кримінального кодексу України (шахрайство). Правоохоронці затримали трьох псевдоволонтерів, а також перевірили документи благодійного фонду, від імені якого збиралися гроші. 

Водночас кремлівські пропагандисти в такий спосіб намагаються дискредитувати всіх українських військових та благодійні фонди. Насправді в Україні існує багато фондів, які збирають пожертвування та мають прозору звітність. До прикладу, на сайті фонду «Повернись живим» або Благодійного фонду Сергія Притули можна переглянути актуальні збори та звітність, де зазначені конкретні суми, які витрачають на закупівлі для військових. Також є звіти безпосередньо від окремих військових та підрозділів, яким допомагають фонди.

Також у своєму дописі пропагандисти називають військових ЗСУ «найманцями НАТО». У попередніх матеріалах ми неодноразово спростовували цей наратив. В Україні не існує так званих «найманців».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний