НЕПРАВДА: У Польщі підвищився рівень радіації після вибухів в Україні

НЕПРАВДА: У Польщі підвищився рівень радіації після вибухів в Україні

29 Травня 2023
FacebookTwitterTelegram
556

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Секретар ради безпеки росії Микола Патрушев заявив, нібито після вибуху боєприпасів зі збідненим ураном у Хмельницькій області на Європу насуваються радіоактивні хмари. Він також зазначив, ніби у Польщі підвищився рівень радіації. Інформацію, нібито у травні в Любліні зафіксували підвищення рівня радіації, почали поширювати також російські медіа та телеграм-канали, посилаючись на дані дослідження польського Університету Марії Кюрі-Склодовської. 

Утім, це неправда. Підвищення рівня радіації у повітрі в Польщі не пов`язане з вибухами в Україні. Зростання є природним процесом, який виникає внаслідок опадів. Рівень радіації у Польщі та інших країнах Європи залишався у межах норми.

У попередньому випуску ми спростовували фейк про «радіаційну загрозу» у Хмельницькій та Тернопільській областях. Насправді в цих регіонах не було аномального зростання радіації, а єдині «докази детонації боєприпасів зі збідненим ураном» — російські пропагандистські заяви.

У Міністерстві охорони здоров`я України також не повідомляли про радіаційну загрозу в країні. За даними Головного центру спеціального контролю Державного космічного агентства України, радіаційний стан в пунктах спостереження, зокрема в західних областях України, перебуває у межах норми. 

У Національному агентстві з атомної енергії Польщі пояснили, що радіаційна ситуація в країні залишається у межах норми, а тимчасові підвищені значення природного радіаційного фону виникають регулярно, зокрема під час опадів. В агенстві додали, що підвищення відбулось не лише у Польщі, а й у інших країнах Європи, проте зміна показників не загрожує здоров’ю та життю людей. 

Як зазначили дослідники Університету Марії Кюрі-Склодовської, підвищення інтенсивності радіації, яке спостерігалося 15 травня 2023 року, є природним явищем, спричиненим опадами. Хімічний елемент Бісмут (Ізотоп Bi-214), підвищення якого зафіксували у Польщі, міститься в повітрі у вигляді аерозолів і пилу. Його концентрація залежить від багатьох факторів: розташування його локальних джерел, напрямку вітру та кількості опадів. Після дощу частки цього ізотопу осідають на поверхні вимірювального приладу, який визначає рівень радіації. Однак із часом, коли забруднення прибираються, рівень радіації зменшується.

За даними Центру радіаційної безпеки Польщі, який цілодобово здійснює моніторинг рівня радіації кількість Бісмуту в повітрі дещо підвищувалася 15 травня, однак ця позначка не перевищувала допустиму норму. 23 травня рівень радіації також залишався у межах норми.

До того ж актуальний рівень радіації у Польщі можна перевірити на сайті моніторингу радіоактивності навколишнього середовища Європейського Союзу. Проте у цей період не було повідомлень, що рівень радіації перевищує допустимі норми в Польщі чи інших європейських країнах.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний