НЕПРАВДА: У Польщі зростає масове невдоволення українськими біженцями

НЕПРАВДА: У Польщі зростає масове невдоволення українськими біженцями

27 Квітня 2023
FacebookTwitterTelegram
423

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали та медіа із посиланням на польське ЗМІ поширюють інформацію, нібито в Польщі зростає масове невдоволення українськими біженцями. У публікації додають, що 38% громадян Польщі, опитаних агентством United Surveys, вважають, що наплив українців загрожує безпеці Європи. Це пов’язано з тим, що до Польщі приїжджає начебто багато «нацистів», які поширюють свою ідеологію.

Це — неправда. Автор статті у польському медіа не наводить жодних посилань на схожі опитування з такими результатами. Згідно з останніми опитуваннями, 83% поляків підтримують прийняття українських біженців.

По-перше, російські медіа посилаються на статтю в проросійському польському медіа Myśl Polska. Головним редактором цього видання є автор книги «Вірус русофобії» Ян Енгельгард. Зокрема Енгельгард популяризував у Польщі книжки російського націоналіста Олександра Дугіна та виправдовував російське вторгнення в Україну.

У статті Myśl Polska, на яку посилаються телеграм-канали, автор Конрад Рекас використовує типовий кремлівський наратив. У публікації він пише про нібито «нацистів» в Україні та вигадані «злочини» полку «Азов». 

Із посиланням на статтю у польському медіа Bankier.pl автор пише, що 900 тисяч українців влаштувалися на оплачувану роботу у Польщі. Це нібито 19% від всіх українців, які тимчасово перебувають у Польщі. За даними ООН від 18 квітня 2023 року, у Польщі перебуває понад 1,5 мільйона біженців з України. В оригінальній публікації Bankier.pl розповідають про запуск програми «За Україну» на OLX, яку створили для запрошення українців на роботу в Польщі. У виданні вказують, що наприкінці березня 2022 року на OLX зареєстрували 25 тисяч оголошень роботи. Це 19% від загальної кількості усіх оголошень про роботу, доступні на OLX на той час. Отже, 19% — це кількість оголошень на українському сайті щодо пошуку роботи у Польщі.  За даними Управління соціального страхування Польщі, станом на 4 квітня 2023 року у країні офіційно працювало близько 739 тисяч українців.

Російські медіа заявляють, що 38 % громадян Польщі, опитаних агентством United Surveys, вважають, що наплив українців загрожує безпеці Європи. Тоді як автор статті у Myśl Polska насправді не згадує статистику від United Surveys. United Surveys — це естонська компанія, яка проводить міжнаціональні опитування, дослідження громадськості та ринку в Європейській економічній зоні. На офіційному сайті United Surveys або на сторінці у твіттері ми не знайшли опитування про загрозу біженців з України для Європи. Схоже дослідження для польського медіа United Surveys робили 21 листопада 2022 року після падіння ракети на території Польщі 15 листопада 2022 року. Тоді 80% опитаних поляків відповіли, що треба продовжувати підтримувати Україну та 68% виступили за прийняття українських біженців.

Згідно з останнім опитуванням польського інформаційного агентства PAP від 11 квітня 2023 року, 83% поляків виступають за прийняття українських біженців. 76% респондентів вважають, що вторгнення росії становить пряму загрозу безпеці Польщі.

Серед публікацій видання Myśl Polska ми також виявили наративи, схожі з кремлівською пропагандою. До прикладу, видання пише про «любов до росії» або те, що це Захід нібито змусив росію почати широкомасштабне вторгнення.

Отже, немає підтвердження, що у Польщі зростає невдоволення від українських біженців. Пропагандисти усіляко намагаються посіяти недовіру до українців у західних партнерів. Раніше ми вже спростовували фейки Myśl Polska про заяви Володимира Зеленського. Видання Myśl Polska не вперше поширює прокремлівську дезінформацію.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний