НЕПРАВДА: У Полтаві не залишилось лікарів — частина виїхала, інші мобілізовані

НЕПРАВДА: У Полтаві не залишилось лікарів — частина виїхала, інші мобілізовані

19 Червня 2024
FacebookTwitterTelegram
616

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали поширюють інформацію, нібито у Полтаві всі лікарі або виїхали з країни, або їх мобілізували. На підтвердження цієї тези у дописі додали фото розкладу роботи однієї з полтавських лікарень. На світлині видно, що більшість лікарів не приймають пацієнтів.

Утім, це неправда. На запит VoxCheck у 3-й міській клінічній лікарні Полтавської міської ради надали актуальний графік роботи лікарів, у медзакладі немає нестачі працівників. 

Скриншот допису

Пригода Олександр Іванович, прізвище та ініціали якого вказані на фото, працює ендоскопістом у 3-й міській клінічній лікарні Полтавської міської ради. За даними сайту Helsi.me, у цьому медзакладі є 42 лікарі, розподілені за такими відділеннями: терапевтичне, хірургічне неврологічне, анестезіологічне, травматологічне та відділення для проведення профілактичних медичних оглядів. Графік роботи лікарів на сайті переглянути неможливо, адже записуватись на прийом потрібно в реєстратурі. Водночас на сайті чи в соцмережах лікарні не повідомляли про нестачу кадрів та не розміщували оголошення з пошуку фахівців.

Ми звернулись за коментарем до 3-ї міської клінічної лікарні Полтавської міської ради. У відповідь у медзакладі повідомили, що інформація про відсутність лікарів неправдива та надали актуальний графік роботи медпрацівників. 

 

Відповідь на запит VoxCheck у 3-й міській клінічній лікарні Полтавської міської ради

Також про нестачу лікарів у Полтаві не повідомляли профільні відомства чи медіа. Російські пропагандисти послідовно дискредитують систему охорони здоров’я в Україні та поширюють панічні заяви, нібито в Україні невдовзі не залишиться лікарів, бо всіх мобілізують. Однак ці заяви безпідставні, адже медичні працівники у закладах, які обласні військові адміністрації та міністерства визначать критично важливими, підлягають бронюванню від мобілізації. Дані таких підприємств перевіряють у Міністерстві оборони, після чого їх затверджує Міністерство економіки. Також підприємства можуть самостійно подавати заяви до уповноважених відомств для визначення своїх установ критично важливими, що дозволить бронювати працівників. Зокрема подавати документи можуть установи, які:

  • або провадять діяльність у сфері охорони здоров’я;
  • або належать до державної чи комунальної форми власності з включенням до Реєстру неприбуткових установ та організацій або утримуватись коштом державного чи місцевого бюджету;
  • або надають населенню безоплатні послуги, необхідні для забезпечення життєдіяльності населення, на постійній основі;

Окрім цього, для визначення підприємства критично важливим воно має відповідати щонайменше двом економічним критеріям, серед яких відсутність заборгованостей зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування чи важливе значення для економіки тощо.

На критичних підприємствах кількість працівників, які підлягають бронюванню, має становити не більше 50% від усіх військовозобов’язаних, зареєстрованих станом на 18 травня 2024 року. Для підприємств, створених після цієї дати, враховуватиметься кількість військовозобов’язаних станом на день подання списку.

До того ж більша частина медиків — жінки, наразі вони зобов’язані стати на військовий облік, але мобілізувати їх можуть лише за добровільною згодою. Раніше ми спростовували фейк, нібито на Волині медиків звільняють, щоб відправити на фронт.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний