НЕПРАВДА: У школі учні вчать новий гімн України — відео

НЕПРАВДА: У школі учні вчать новий гімн України — відео

22 Жовтня 2024
FacebookTwitterTelegram
282

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито українські школярі вчать новий гімн. Як доказ, користувачі наводять підручники з предмета «Українська література» для 6 класу, де у тексті Державного Гімну вказані такі слова:

«Наливайко, Залізняк і Тарас Трясило 

Кличуть нас із-за могил на святеє діло. 

Ізгадаймо славну смерть лицарства-козацтва, 

Щоб не втратить марне нам свойого юнацтва.

 

Ой, Богдане, Богдане, славний наш гетьмане! 

Нащо віддав Україну москалям поганим?! 

Щоб вернути її честь, ляжем головами, 

Назовемось України вірними синами!»

Однак це неправда. Це не новий гімн, а його перша версія, написана у 1862 році.

Скриншоти дописів

Авторами першого підручника з української літератури для 6 класу є Таміла Яценко, Василь Пахаренко, Олеся Слижук. На сторінці 51 дійсно доданий варіант гімну зі словами про Наливайка, Залізняка, Трясила та Хмельницького. У другому підручнику авторства Валентини Архипової, Світлани Січкар та Світлани Шило на сторінці 42 гімн поданий у тому ж варіанті, що й в попередньому підручнику.

Однак це не новий чи змінений гімн, а його первісний текст. У 1862 році київський вчитель та етнограф Павло Чубинський написав вірш на мотив визвольного гімну «Сербія свободна», наступного року його опублікували у львівському журналі «Мета». Того ж року греко-католицький священник отець Михайло Вербицький поклав слова Чубинського на музику. Інформація про те, що це перша версія пісні, зазначена також у вказаному підручнику Т. Яценко, В. Пахаренка та О. Слижук. 

Скриншот підручника з української літератури для 6 класу Т. Яценко, В. Пахаренка та О. Слижук

Вперше пісня прозвучала на роковинах смерті Тараса Шевченка 10 березня 1865 року в Перемишлі. Однак за свою понад 150-річну історію текст гімну не раз змінювали. Достеменно невідомо, коли з тексту прибрали згадку про Хмельницького та інших історичних діячів, але на першому записі, зробленому на платівку у 1910 році, пісня звучить без цих слів. Текст затвердженого Державного Гімну також значно відрізняється від першого варіанту пісні. 

Вгорі — вірш Павла Чубинського, написаний 1862 року; внизу — чинний Гімн України

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний