НЕПРАВДА: У США з’явилися сумніви щодо легітимності Зеленського через скасування виборів — Politico

НЕПРАВДА: У США з’явилися сумніви щодо легітимності Зеленського через скасування виборів — Politico

19 Квітня 2024
FacebookTwitterTelegram
621

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють скриншот нібито статті Politico під назвою «Allies question Zelensky’s legitimacy due to lack of elections». У ній ідеться про те, що у кулуарах Білого дому починають сумніватися у легітимності Зеленського через скасування виборів президента. У приватних розмовах чиновники начебто висловлюють невдоволення відсутністю в країні базових демократичних процедур.

Це неправда. Politico не публікували даної статті. Один й той самий скриншот поширюють лише російські та проросійські джерела. Володимир Зеленський не втратив свою легітимність після скасування виборів. Безпечно провести демократичне та справедливе голосування через російське вторгнення неможливо.   

Скриншот допису

Насправді на жодній зі сторінок Politico у соціальних мережах та на сайті медіа не публікували подібної статті. Також один і той самий скриншот поширюють лише російські та проросійські джерела. Ми не знайшли подібної інформації в інших надійних українських чи західних медіа.  

Легітимність означає підтримку, позитивне ставлення, довіру або визнання авторитету влади населенням країни і є соціокультурною характеристикою. Попри падіння рейтингів, президент Зеленський зберігає відносно високий рівень підтримки. Дані Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) свідчать, що станом на лютий 2024 року довіра до чинного президента становила 64%. Перед повномасштабним вторгненням росії Зеленському довіряли 37% громадян, а після 24 лютого 2022 року рівень його підтримки збільшився до 90%. З того часу рівень довіри до Президента України зменшився. Також дослідження КМІС показує, що в лютому 2024 року 69% українців підтримувало думку, що Зеленський має працювати на посаді президента до кінця воєнного стану. 

Наразі в Україні введений воєнний стан, тому відповідно до статті 19 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» вибори проводити заборонено. Це означає, що на час дії воєнного стану Президент України залишиться на посаді на законних підставах, а чергові вибори проведуть після скасування дії воєнного стану. Також Конституція України гарантує відсутність вакууму найвищої влади та принцип безперервності влади.

Під час повномасштабної війни неможливо гарантувати демократичну та справедливу процедуру проведення виборів. Для цього необхідно організувати безперешкодний доступ до дільниць майже мільйону бійців Сил Оборони та понад девʼяти мільйонам українців за кордоном, із яких майже 6,5 мільйонів воєнних мігрантів та майже 3 мільйони трудових мігрантів. Також є проблема з підрахунком та залученням ВПО, кількість яких за даними Міжнародної організації з міграції, станом на жовтень 2023 року лише внаслідок повномасштабного вторгнення складає 3,7 млн осіб. При цьому українська влада називає цифру майже 5 мільйонів вимушено переміщених осіб. 

Також проблемою у проведенні виборів в Україні є безпека громадян. Частина території країни окупована, деякі міста знаходяться у межах досяжності ворожої артилерії, а вся країна загалом перебуває під небезпекою ракетних атак. У день голосування ворог може завдати повітряних ударів та унеможливити доступ громадян та незалежних спостерігачів до дільниць, призвівши до зриву виборчого процесу. Крім того, у воєнний час витрати на проведення виборів є невиправданими, адже Україна бореться за своє існування і кошти на проведення голосування можна спрямувати на закупку воєнного обладнання.

100 українських громадських організацій, зокрема, і «Вокс Україна», також висловилися проти проведення голосування під час війни, підписавши спільну заяву. У листопаді 2023 року керівництво Верховної Ради та представники парламентських фракцій підписали меморандум про проведення наступних президентських та парламентських виборів не раніше ніж за 6 місяців після припинення дії воєнного стану. 

Раніше ми вже спростовували фейк про те, що Зеленський спеціально продовжує воєнний стан, щоб не проводити президентські вибори.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний