НЕПРАВДА: У вакцинах міститься оксид графену — підтвердження від ексспівробітниці Pfizer

НЕПРАВДА: У вакцинах міститься оксид графену — підтвердження від ексспівробітниці Pfizer

30 Серпня 2021
FacebookTwitterTelegram
985

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про те, що в мРНК-вакцинах є оксид графену. Підтвердження цього нібито опублікувала Карен Кінгстон, колишня співробітниця компанії Pfizer. Кінгстон стверджує, що хоч і в патентах на вакцину оксид графену не згадується, про нього нібито вказано в низці супровідних документів.

Утім, це — неправда. Цей фейк вже спростовували незалежні фактчекери зі Snopes та Reuters.

Карен Кінгстон — ексспівробітниця компанії Pfizer, вона займалась маркетингом серцево-судинної терапії компанії з 1996 по 1998 роки. Кінгстон не працювала з розробкою вакцин, а фармкомпанії почали цікавитися мРНК-вакцинами більше ніж через 10 років після того, як Кінгстон закінчила працювати у Pfizer.

Раніше ми спростовували фейк про те, що вакцина від Pfizer-BioNTech містить 99% оксиду графену.

Вакцини проти COVID-19 від Pfizer-BioNTech та Moderna не мають у складі оксид графену. Рідини, що містять графен або оксид графену у будь-якій значній кількості, є темно-коричневими або чорними. Вакцини від Pfizer-BioNTech та Moderna є прозорою або жовтуватою рідиною. 

У вакцинах компаній Pfizer-BioNTech та Moderna міститься пегільований ліпід. Карен Кінгстон стверджує, що виготовляє пегільований ліпід лише одна компанія у світі — Sinopeg в Китаї, і мовляв, у них на сайті є документи, що підтверджують наявність оксиду графену в їхній продукції.

Пегільований ліпід — кон’югат (штучна молекула, що використовується для зв’язування двох інших молекул) поліетиленгліколю.

По-перше, Sinopeg не єдина компанія у світі, що виготовляє пегільовані ліпіди. Наприклад, фактчекери з Snopes знайшли інші компанії, у яких можна придбати ці ліпіди — у Массачусетсі та в Нью-Джерсі

По-друге, Sinopeg не співпрацює з Pfizer та Moderna. Pfizer уклала контракт на постачання пегільових ліпідів з британською компанією Croda, а Moderna виготовляє власний пегільований ліпід на своєму заводі.

Крім того, як аргумент на підтвердження своєї думки Карен Кінгстон називає публікацію на сайті Sinopeg, у якій згадується оксид графену. Однак, ця стаття не має нічого спільного із діяльністю Sinopeg. Спочатку ця стаття була опублікована в журналі  Composites Science and Technology, а на сайті Sinopeg вона з’явилась у вкладці «Новини галузі». Жодного зв’язку дослідження з Pfizer, Moderna та Sinopeg немає.

Карен Кінгстон також згадує патент на вакцину, поданий у Китаї як доказ, що оксид графену міститься у вакцинах компаній Pfizer-BioNTech та Moderna. Однак, патент, про який говорить Кінгстон, був поданий Шанхайським національним інженерно-дослідницьким центром нанотехнологій (Shanghai National Engineering Research Center for Nanotechnology Co Ltd). Заявка досі перебуває на розгляді. Утім, зв’язку з вакцинами компаній Pfizer-BioNTech та Moderna цей патент не має. Це патент на одну з вакцин від COVID-19, що досі перебуває на стадії розробки, її не починали випробовувати на людях.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний