НЕПРАВДА: Українська нагорода «Сталевий хрест» — це копія нацистського «Залізного хреста»

НЕПРАВДА: Українська нагорода «Сталевий хрест» — це копія нацистського «Залізного хреста»

30 Грудня 2022
FacebookTwitterTelegram
15090

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, що українських військових у Харківській області нагородили «Сталевим хрестом». Мовляв, назву та вигляд нагороди скопіювали з нацистського «Залізного хреста».

Однак це — неправда. «Сталевий хрест» відрізняється від нацистської нагороди, хрести поширені серед військових нагород у багатьох країнах.

Скриншот публікації

«Сталевий хрест» — це відзнака Головнокомандувача ЗСУ для героїв-командувачів. Автор ескізу відзнаки — художник Олексій Руденко. Він розповідав, що в основі відзнаки ідея про мистецтво планування військових операцій. У центрі «Сталевого хреста» розташований герб князів Острозьких. Саме князь Острозький відомий перемогою над московським військом під Оршею в 1514 році. Тому «Сталевий хрест» — це відзнака полководців. 

Хрест є на емблемі Міністерства оборони, в основі інших нагород, а також був одним з головних елементів козацької символіки. У 1917-1921 роках хрест був серед головних символів відзнак в УНР, тоді існувала лише одна нагорода — Залізний хрест за зимовий похід і бої. 

«Сталевий хрест»  

Німецька нагорода «Залізний хрест» відрізняється від українського «Сталевого хреста». Хрест має іншу форму, його краї заокруглені. Крім того, відзнака використовувалась в Німеччині ще до приходу Гітлера до влади.

«Залізний хрест»

Хрести використовувались в основі нагород багатьох країн, наприклад, Великої Британії, Франції, США. До речі, раніше ми писали, що і в Російській імперії була створена військова нагорода за перемогу у битві під Кульмом, нагрудний знак отримав однойменну назву «Кульмський хрест». Нічого спільного ці нагороди, як і українські, з нацистськими символами не мають.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний