НЕПРАВДА: Українських біженців беруть на роботу залежно від рівня їхньої полонізації

НЕПРАВДА: Українських біженців беруть на роботу залежно від рівня їхньої полонізації

16 Травня 2023
FacebookTwitterTelegram
321

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі, посилаючись на статтю українського видання під заголовком «Українців у Польщі ділять на групи: чому український феномен турбує поляків», поширюють інформацію, нібито професор Мацей Дущик ділить українців на сорти залежно від рівня їхньої полонізації. Автори стверджують, що польські роботодавці надають перевагу жителям західних регіонів України, а російськомовних жителів півдня та сходу України запрошують на роботу неохоче.

Утім, це неправда. Професор Мацей Дущик не говорив, що польські роботодавці звертають увагу на регіон, у якому проживав біженець.

У статті від 27 лютого 2023 року «Професор Дущик вказує на парадокс з українцями. “Я взагалі цього не розумію”», яку процитували українські медіа, опубліковане інтерв`ю з професором Мацеєм Дущиком із Центру досліджень міграції Варшавського університету. Відповідаючи на питання журналіста про кількість українських біженців у Польщі, експерт зазначив, що у країні проживають три підгрупи українців: люди, які прибули до Польщі до 24 лютого 2022 року; ті, хто приїхали до українських біженців або до знайомих поляків; люди, які не мали жодних контактів у Польщі до повномасштабної війни. Він сказав, що загалом це приблизно 2 млн людей.

Професор повідомив, що у Польщі працює понад 1,2 млн українців і цей показник є феноменально високим. Дущик вказав на те, що багато біженців, серед яких здебільшого жінки, працюють нижче своєї кваліфікації через незнання мови або відсутність відповідних дипломів. За даними експерта, лише близько 20% українців, які приїхали після повномасштабного вторгнення, працюють за своїми професіями. Хоча він також зазначив, що цей показник є досить високим. 

Дущик запевнив, що рівень безробіття в країні залишається низьким, а українські біженці не суттєво змінили ситуацію на ринку праці. «Люди, які мають кваліфікацію і хочуть знайти роботу, не мають з цим проблем. З іншого боку, було зрозуміло, що чоловіки з України, які складали основний масив працівників, не могли виїхати з країни, тому на ринку залишаться лише ті, хто приїхав до 24 лютого. Частина з них вирішила повернутися в країну, частина мігрувала далі. Все це вплинуло на те, що іноземців стало менше»,заявив він.

Професор спрогнозував нову хвилю міграції українців у квітні-травні 2023 року, коли почнеться сезонна робота в Польщі. Дущик не говорив про набір на роботу українців за мовною ознакою чи проживанням у певному регіоні. 

Він стурбований тим, що 200 тисяч дітей із України знаходяться поза польською шкільною системою. У майбутньому це може стати проблемою, адже якщо ці діти залишаться в країні, не закінчать школу та не отримають кваліфікації, то не зможуть влаштуватись на високооплачувану роботу. 

Також експерт наголосив, що дія Директиви про тимчасовий захист закінчиться у вересні 2023 року, тому важливо якнайшвидше ухвалити рішення про подальшу долю біженців: відправити їх додому чи надати постійне місце проживання.

Раніше ми спростовували фейк, ніби у Польщі зростає масове невдоволення українськими біженцями.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний