НЕПРАВДА: Уряд Великої Британії визнав, що вакцини послаблюють імунітет

НЕПРАВДА: Уряд Великої Британії визнав, що вакцини послаблюють імунітет

31 Січня 2022
FacebookTwitterTelegram
766

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про вакцинацію від COVID-19 у Великій Британії. Користувачі стверджують, що:

  • Уряд Великої Британії в «Доповіді про спостереження за вакциною проти COVID-19» визнав, що вакцини пошкодили природний імунітет тих, хто отримав два щеплення. Так, на 23 сторінці автори доповіді нібито вказали, що «рівень N-антитіл нижче в людей, які заразилися після двох доз вакцинації».
  • Вакцини не запобігають зараженню та передачі вірусу. А в іншій доповіді Великої Британії взагалі нібито продемонстрували, що у вакцинованих дорослих більше шансів заразитися коронавірусом, аніж у невакцинованих.
  • Невакциновані люди, які перехворіли на COVID-19, мають більш повноцінний,  стійкий імунітет проти захворювання, на відміну від вакцинованих.

У деяких дописах конкретизують, в якій саме доповіді уряд вказав цю інформацію — йдеться про дані за 42 тиждень у 2021 році, оприлюднені 21 жовтня.

Скриншот допису, який поширюють у Facebook 

Проте у постах Facebook неправильно тлумачать дані з доповіді та поширюють фейки про вакцинацію. До речі, цей фейк уже перевіяли незалежні іноземні фактчекери з Reuters.

Агентство охорони здоров’я Великої Британії один із розділів щотижневої доповіді присвятило впливу вакцин на рівень антитіл до коронавірусу SARS-CoV-2. Для цього автори розглянули рівень антитіл у крові донорів до білків, які є складовими коронавірусу — N-білка (нуклеокапсидного білка) та S-білка (спайкового білка). Наявність антитіл до них свідчить, що організм людини «знайомий» із SARS-CoV-2. Водночас наявність антитіл до N-білка може свідчити лише про перенесення захворювання на COVID-19, а антитіла до S-білка можуть означати як природний, так і вакцинний імунітет. На 23 сторінці дійсно вказано, що вакциновані люди після захворювання на СOVID-19 мають менший рівень антитіл до N-білка. Однак із цього в доповіді не роблять висновку про те, що вакцини нібито пошкоджують імунітет, або про те, що вакцинний імунітет гірше за природний. 

У більш пізніх доповідях, як-от за 51 тиждень 2021 року, автори детальніше пояснюють це явище. Найімовірніше, згаданий рівень антитіл можна пояснити тим, що вакциновані в разі захворювання на COVID-19 переносять його в легкій чи середній формі. Тобто неважка форма COVID-19 призводить до формування меншого рівня антитіл до N-білка. Водночас ці ж люди, які пройшли курс вакцинації та перенесли захворювання, мають вищий рівень антитіл до S-білка.

І в документі за 42 тиждень, і в усіх інших доповідях автори неодноразово стверджують, що вакцинація позитивно вплинула на рівень антитіл у населення. За останніми даними уряду Великої Британії (6 січня 2022 року), 2 дози вакцини на 65-95% захищають від захворювання варіантом коронавірусу Дельта. Захист від тяжкої форми захворювання зберігається щонайменше 5 місяців після введення 2 дози. 

Британський уряд не повідомляв, що вакцини не запобігають зараженню чи передачі вірусу. Якщо вакцинована людина заразиться COVID-19, вона може передавати вірус. Утім, кількість вірусу в організмі вакцинованого, інфікованого штамом Дельта, знижується швидше, ніж в організмі невакцинованого. Тому вчені припускають, що вакциновані можуть бути носіями вірусу впродовж менш тривалого періоду. Щодо варіанту Омікрон, наразі недостатньо інформації про ефективність вакцин проти зараження

Для порівняння природного та вакцинного імунітетів фактчекери з Reuters звернулися за коментарем до Тіма Спектора, голови відділу генетичної епідеміології в Королівському коледжі Лондона. Він стверджує, що природний імунітет необов’язково краще за вакцинний, хоча й надає більш широкий захист проти вірусу. Крім того, далеко не у всіх невакцинованих, хто перехворів на COVID-19, формується достатній рівень антитіл до N-білка. Сам факт наявності антитіл ще не гарантує того, що людина не зіткнеться з повторним зараженням. 

Схожа позиція висловлена й у доповідях британського уряду: наразі немає даних про рівень антитіл, який би на 100% захищав від інфікування, проте вищий рівень імовірно пов’язаний з меншими ризиками зараження.

При оцінці захищеності від COVID-19 слід враховувати не лише антитіла. Є два види імунної відповіді — гуморальна та клітинна. Гуморальний імунітет забезпечують В-клітини, що виробляють антитіла. Клітинний імунітет забезпечують Т-клітини. Першочергово на інфекцію реагують саме Т-клітини. Їхня наявність в організмі дозволить послабити хворобу та захистити від ускладнень навіть за відсутності антитіл. Ба більше, Т-клітини більш стійкі, довготривалі та краще розпізнають мутації вірусу, ніж антитіла. На тлі поширення нових небезпечних варіантів SARS-CoV-2 частина наукової спільноти вважає, що треба звертати більшу увагу на роль клітинного імунітету в подоланні інфекції.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний