НЕПРАВДА: В Україні мобілізуватимуть дітей, тому їх не випускають за кордон

НЕПРАВДА: В Україні мобілізуватимуть дітей, тому їх не випускають за кордон

16 Лютого 2023
FacebookTwitterTelegram
1839

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють скриншоти повідомлень з групи «Прикордонний контроль PRО» у телеграмі, в яких йдеться, що 17-річних хлопців не випустили з України. Автори дописів стверджують, що так українська влада готує дітей до мобілізації, бо війна з рф буде довготривалою — «до останнього українця».

Утім, насправді дітей випускають з України за кордон, і вони не підлягають мобілізації. А телеграм-каналу, скриншоти з якого наводять у фейкових дописах, не існує.  

Скриншот допису

Автори дописів просувають наратив про війну «до останнього українця», використовуючи фейкові повідомлення про мобілізацію дітей. Пропагандисти виривають з контексту слова західних посадовців, як-от цитату сенатора від Південної Кароліни Ліндсі Грема: «Через чотири місяці мені подобається структурний шлях, яким ми йдемо. Поки ми допомагаємо Україні зі зброєю, якої вона потребує, та з економічною підтримкою, вони боротимуться до останньої людини». Вони пишуть, нібито Захід влаштував війну «до останнього українця». Утім, насправді Грем мав на увазі, що США будуть і надалі підтримувати Україну, надаючи військову та фінансову допомогу, а Україна не збирається здаватися на полі бою. Війну «до останнього українця» насправді веде рф, вбиваючи мирне населення України. 

Насправді телеграм-каналу «Прикордонний контроль PRО» не існує, натомість ми знайшли фейсбук-спільноту з такою назвою. На сторінці публікують інформацію про організацію та здійснення прикордонного контролю. Останні дописи на сторінці були опубліковані ще в 2021 році, зараз сторінка неактивна. 

В одному з повідомлень є фраза «Нас з донькою пропустили, сина немає». «Сина немає» — це автоматичний переклад з російської фрази «Сына нет» (тобто сина не пропустили). Українською ця фраза мала звучати «сина — ні». 

Раніше ми вже спростовували фейк, ніби в Україні повістки про мобілізацію видають неповнолітнім. Насправді школярі чоловічої статі ще з 16 років отримують повістку для того, аби стати на військовий облік у військкомат (зараз — територіальний центр комплектування та соціальної підтримки). 

Згідно з законом, мобілізації підлягають громадяни, які на момент призову досягли віку 18 років. Утім, навіть вручення повістки необов’язково означає мобілізацію та відправлення на фронт. Повістку можуть вручити також для того, аби уточнити облікові дані особи та для з’ясування стану здоров’я і придатності громадянина до служби. 

Згідно з ч. 3 ст. 313 Цивільного кодексу України, дитина, яка досягла 16 років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України. Особи, які не досягли 16 років мають право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі. Особа чоловічої статі, яка супроводжує дитину, може виїхати за кордон у тому випадку, якщо вона звільнена від військової служби та мобілізації.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний