НЕПРАВДА: В українців відбирають землю під час війни шляхом проведення електронних аукціонів

НЕПРАВДА: В українців відбирають землю під час війни шляхом проведення електронних аукціонів

31 Травня 2022
FacebookTwitterTelegram
1571

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У цьому відео Остап Стахів поширює інформацію про війну в Україні. Він стверджує, що:

  • В українців відбирають землю під час війни шляхом проведення електронних  аукціонів з продажу земельних ділянок.
  • Ніхто не контролює земельні аукціони під час війни.
  • Земля не може бути товаром, адже належить усім поколінням українців, а не лише одному; продаж землі — це злочин.

Однак ці тези неправдиві.

Остап Стахів — активіст, блогер і, як він сам себе називає, «вільний журналіст» та засновник руху «Права людини». Активно поширює теорії змови про «шкоду» 5G, масок і карантину, називає пандемію спланованою, а вакцини від коронавірусу – небезпечними. Раніше ми вже неодноразово спростовували неправдиві тези Остапа Стахіва. Про нього та інших ковід-дисидентів ми згадували у статті, присвяченій річниці інфодемії.

Електронні земельні аукціони не є механізмом відчуження землі в українців під час війни

Фермер може продати чи передати в оренду землю на електронному аукціоні тільки за власним бажанням. Тобто земельні торги не є примусовими, а лише добровільними.

Крім того, Конституція України захищає приватну власність громадян (Стаття 41). Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.

У зв’язку із введенням в Україні 24 лютого 2022 року воєнного стану тимчасово можуть обмежуватися права і свободи громадянина, зокрема право на приватну власність. 

Відчуження майна допускається під час воєнного чи надзвичайного стану. Проте відчуження майна можливе лише за умови попереднього і повного відшкодування його вартості, при суспільній необхідності, на підставі та в порядку, встановлених законом. Відчуження здійснюється за рішенням військового командування за погодженням з адміністрацією або виконавчим органом місцевої ради, а у місцях бойових дій — лише за рішенням військового командування. Під час відчуження майна повинен складатись акт про примусове відчуження. Держава може відчужити авто, але за чітко регламентованою процедурою. Також держава може відчужити потужності підприємств для потреб оборони.

Вилучити майно без відшкодування його вартості можуть лише у рф та її резидентів. 

В українців не відбирають землю. А в процедурі відчуження майна під час війни немає згадки про електронні аукціони. 

Під час війни відстежують проведення електронних аукціонів

Проведення електронних аукціонів і далі відстежують. З моменту введення воєнного стану станом на 11 травня в системі «Prozorro.Продажі» відбулося 599 аукціони з оренди та продажу земельних ділянок. Земельні аукціони принесли організаторам понад 98 млн грн.

Також на «Prozorro.Продажі» у відкритому доступі є інформація про аукціони, яку може переглянути будь-хто.

Використання електронних аукціонів Prozorro забезпечує прозору процедуру оренди чи продажу, підвищує конкурентність та запобігає корупції. Земельні торги є одним із джерел прибутків для громад.

Ринок землі дозволяє фермерам користуватися своїми правами на землю і збільшує продуктивність господарств

До відкриття ринку землі в Україні землю сільськогосподарського призначення не можна було ні купувати, ні продавати, ні вносити в заставу в банк, ні вносити у статутний капітал підприємства. Тобто землевласник не міг повноцінно реалізувати своє право власності на земельну ділянку. 

Це породило тіньовий ринок та багато корупційних схем, що дозволяли обійти мораторій на продаж сільськогосподарських земель. 

Водночас вільний ринок землі дозволяє фермерам користуватися своїми правами на землю. Також зменшує тіньовий сектор і сприяє більш продуктивному використанню землі. Фермери мають можливість брати кредити під землю і більш зацікавленні в інвестуванні у власну землю (купівля нової техніки, використання нових технологій). Це сприятиме діяльності з більшою доданою вартістю як от садівництво, ягідництво чи тваринництво.  

Детальніше про фейки про земельну реформу читайте у статті VoxCheck «Мораторій скасували – міфи лишилися. Які фейки про ринок землі поширюють у соцмережах».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний