Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію, нібито Всесвітній Економічний Форум у 2024 році назвав вирощування овочів громадянами кримінальним правопорушенням, оскільки це сприяє глобальному потеплінню. Допис ілюструє скриншот новини видання The Telegraph про те, що вирощування овочів містянами має більший вуглецевий слід за традиційну фермерську діяльність у селах.
Утім, це — неправда. У статті видання The Telegraph немає згадок про ВЕФ та кримінальну відповідальність для громадян, що вирощують овочі для власних потреб. Екоактивістка Джоджо Мехта на ВЕФ не закликала притягувати до кримінальної відповідальності фермерів.
Скриншот публікації
The Telegraph дійсно публікувало подібну статтю на своєму вебсайті. У статті описуються результати дослідження Мічиганського університету — «Порівняння вуглецевого сліду міського та традиційного сільського господарства».
Як стаття, так і саме дослідження не містять жодних заяв чи закликів проти вирощування культур на міських господарствах та присадибних ділянках. Також жодних згадок про притягнення фермерів до кримінальної відповідальності у них немає.
Незалежні іноземні фактчекери з Climate Feedback вже спростували цей фейк. Вони звернулися за коментарем до одного з авторів дослідження — Джейка Гоуза. Той відповів, що вони з командою, навпаки, пропонують і далі розвивати міське господарство, аби зменшувати вуглецевий слід. «Ми не закликали до заборони міського господарства та садівництва… наша команда має більш ніж столітній досвід вивчення багатьох особистих і громадських переваг, які приносять ці міські місця для вирощування харчових продуктів… жодна з наших рекомендацій не передбачала заборони цієї практики — насправді, ми запропонували, що однією з ключових [найкращих] практик буде забезпечення довгострокового землеволодіння для міських ділянок».
Вчені стверджують, що проблемою є не сам факт вирощування продуктів, а наявна інфраструктура (наприклад, вищий рівень використання пластику та бетону порівняно з відкритими площами полів звичайних ферм) та нераціональне використання компосту і мінеральних добрив.
У січні 2024 року на Всесвітньому економічному форумі виступила екоактивістка Джоджо Мехта — співзасновниця організації Stop Ecocide. У своїй промові Джоджо Мехта заявила, що її організація виступає за юридичне визнання екоциду — масове знищення екосистеми — як серйозного злочину. Екоактивістка стверджує, що компанії та бізнеси, такі як фермерство, рибальство, діють переважно з метою прибутку, не усвідомлюючи або нехтуючи побічними ефектами своєї діяльності на довкілля.
Опісля у мережі почали поширювати фейки, нібито фермерів можуть звинуватити в екоциді та притягнути до кримінальної відповідальності за ведення сільського господарства. Утім, Джоджо Мехта пояснила виданню AFP, що вона не говорила подібного, а її заява стосувалася не «звичайних людей», а великих забруднювачів та тих, хто дійсно завдає серйозної шкоди екології.
Раніше ми спростовували фейк, нібито ВЕФ закликає вбити домашніх тварин задля поліпшення клімату, а також інформацію про «намір» ВООЗ посилити голод у світі.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний