НЕПРАВДА: Відео Сергія Коротких («Боцмана») доводить, що українські військові вбили цивільних у Бучі

НЕПРАВДА: Відео Сергія Коротких («Боцмана») доводить, що українські військові вбили цивільних у Бучі

29 Квітня 2022
FacebookTwitterTelegram
1925

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі розповсюджують інформацію про події в Бучі після її деокупації на початку квітня. Цього разу користувачі посилаються на відео, опубліковане українським військовослужбовцем Сергієм Коротких (позивний — “Боцман”). В одному уривку нібито можна почути, як українські військові віддають наказ про вбивство людей без синіх пов’язок, а в іншому — слова за кадром “будь ласка, не вбивайте, не хочу” та кілька пострілів. Це, на думку авторів постів, є доказом того, що цивільних у Бучі вбили саме українські сили.

Скриншоти допису, який поширюють у Facebook 

Однак відео, яке прикріплюють до постів у Facebook, відредаговане. По-перше, в оригінальному відео, на відміну від зміненого, немає гучних звуків, схожих на постріли, наприкінці запису. По-друге, у будь-якій версії відео неможливо розібрати всі слова за кадром та чітко встановити, що людина казала “будь ласка, не вбивайте, не хочу”.

Відео з Бучі, на яке посилаються дописах,  дійсно опублікував Сергій Коротких у своєму Telegram-каналі “РОДНОЙ БОЦМАН” 2 квітня (відео можна подивитися тут). У коментарі для “Медузи” Сергій сказав, що зйомку вів не він, а його бойові товариші.

У першій частині відео можна почути питання військового за кадром: “Там пацаны без синих повязок, можно по ним стрелять?”. Наприкінці запису можна чітко почути “будь ласка…”, однак подальші слова неможливо розібрати. Також у відео немає звуків пострілів.

Щодо першої частини, то сині пов’язки на рукавах — це одна із зовнішніх ознак українських солдат. 2 квітня в Бучі досі тривала зачистка міста від російських диверсантів. Припускаємо, що військовий, говорячи про “хлопців без синіх пов’язок”, мав на увазі озброєних людей, які не мали українських розпізнавальних знаків. Проте цю версію наразі складно перевірити.

“Боцман” розповів “Медузі”, що його знайомі не бачили боїв у Бучі 2 квітня. А тіла загиблих цивільних вже лежали на вулицях, коли українські військові зайшли в місто.

Слова “Боцмана” можна підтвердити за допомогою інших джерел. Так, раніше VoxCheck спростосував найбільш поширені фейки про масові вбивства в Бучі. Насправді всі наявні докази вказують на те, шо саме росія несе відповідальність за скоєні воєнні злочини. Трупи на вулицях, братські могили з’явилися в місті ще за часів російської окупації в березні.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний