НЕПРАВДА: Володимир Зеленський має намір повернути Україну Польщі ― видання Dziennik

НЕПРАВДА: Володимир Зеленський має намір повернути Україну Польщі ― видання Dziennik

22 Серпня 2022
FacebookTwitterTelegram
725

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють обкладинку польського видання Dziennik за 19 липня 2022 року, на якій розміщена стаття із заголовком «Володимир Зеленський має намір повернути Україну Польщі». У дописах вказують, що газета не спростовувала цей факт. А польські ЗМІ нібито відкрито заявляють, що приєднання Західної України до Польщі — необхідний сценарій. І роблять висновок, що в західноукраїнських областях збираються провести референдум щодо приєднання.

Однак обкладинку польського видання Dziennik за 19 липня відредагували: у випуску йшлося про премії, які роздав чиновник Ярослав Ставярський.

Скриншот допису

Ми вирішили знайти першу сторінку Dziennik за 19 липня на сайті видання. На ній зображено чиновника Ярослава Ставярського та вказний заголовок «Jednym tysiące, drugim nic. Jak nagradza marszałek» («Одним — тисячі, іншим — нічого. Як нагороджують маршалів»). У статті йдеться про нагородження чиновників Люблінського воєводства. 

Перша сторінка видання за 19 липня 2022 року

27 липня 2022 року у виданні Dziennik спростували цей фейк, додавши, що російські пропагандисти сфальсифікували першу сторінку випуску. Видання не публікувало статтю з заголовком «Володимир Зеленський має намір повернути Україну Польщі»

Dziennik порівняли дві обкладинки: оформлення сторінок ідентичне, а текст відредагованої статті з третьої колонки відповідає тексту оригінальної статті. У підзаголовку відредагованої обладинки вказано «Jak polskie korzenie wpływają na decyzje prezydenta Ukrainy» («Як польське коріння впливає на рішення Президента України»). В оригінальній статті підзаголовок такий: «WEDLE UZNANIA Najmniejsza nagroda: 400 zł. Najwyższa: 32 tys.zł. Dopiero po kilku tygodniach zadawania pytań w końcu poznaliśmy listę nagrodzonych urzędników marszałka Jarosława Stawiarskiego. Ale 15 proc. pracowników o premii mogło tylko pomarzyć» («На свій розсуд. Найменша нагорода — 400 злотих. Найвища — 32 тисячі злотих. Лише після кількох тижнів запитань нарешті ознайомилися зі списком нагороджених чиновників маршалка Ярослава Ставярського. А ось 15% співробітників про премію можуть тільки мріяти»).

Скриншот публікації видання Dziennik

На відредагованій обкладинці також написано: «11 lipca okazało się że prezydent Ukrainy Wolodymyr Zelenski jest gotów nadać obywatelom polskim specjalny status…» («11 липня з’ясувалося, що Президент України Володимир Зеленський готовий надати громадянам Польщі особливий статус…»). Йдеться про законопроєкт №7550 щодо встановлення правових та соціальних гарантій для громадян Польщі. Однак цей законопроєкт не доводить, що захід України планують приєднати до Польщі. Раніше ми писали про нього тут

Теза про те, що Володимир Зеленський має намір віддати Польщі Україну, є неправдивою. Також немає жодних підстав говорити про підготовку референдуму щодо приєднання українських територій до Польщі. 

Раніше ми спростовували фейк, ніби Польща планує встановити воєнно-політичний контроль над заходом України та начебто активно освоює українські території.  Насправді Польща допомагає Україні відновити територіальну цілісність, надаючи оборонну допомогу. Варшава передає Україні військову техніку та обладнання як допомогу проти російських окупантів. Також вступ Польщі у війну потенційно неможливий і через те, що ця країна є членом НАТО. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що НАТО не буде розміщувати в Україні свої бойові підрозділи.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний