НЕПРАВДА: Всі роботодавці будуть звільняти працівників, які мають зв'язки на тимчасово окупованих територіях

НЕПРАВДА: Всі роботодавці будуть звільняти працівників, які мають зв’язки на тимчасово окупованих територіях

13 Травня 2024
FacebookTwitterTelegram
492

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У соціальних мережах, зокрема у Threads поширюють інформацію, нібито депутати партії «Слуга народу» ухвалили закон про звільнення працівників, які мають «зв’язки» на тимчасово окупованих росією територіях. Мовляв, цю норму будуть використовувати як привід до звільнення якщо працівник просто «не подобається» роботодавцю. 

Це — неправда. Звільнити працівника, який не повідомив про свої зв’язки на ТОТ, можуть лише у разі його роботи в установах стратегічного значення для економіки та безпеки України. 

Скриншот публікації

У квітні 2024 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт №7731, який вносить зміни до Кодексу законів про працю України. Документ вже направили на підпис президенту. Мета таких змін — не допустити роботу колаборантів на підприємствах, установах та організаціях стратегічного значення для економіки та безпеки України. А також на об’єктах критичної інфраструктури.

Тож, згідно з нововведеннями, працівники мають повідомляти роботодавця про зв’язки з особами, які мають реєстрацію або проживають на тимчасово окупованій території України та в росії. Це стосується лише тих установ, які мають стратегічне значення, а не усіх українців, як про це пишуть користувачі. Перелік об’єктів державної власності, які мають стратегічне значення для економіки й безпеки держави можна знайти тут

Водночас юристи вважають законопроєкт недопрацьованим. Адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Олена Луньова зазначає, що у законопроєкті не пояснюють, що таке зв’язки з фізичними особами. Тобто йдеться про членів родини, друзів чи усіх фізичних осіб. За словами Луньової, у законопроєкті не пишуть, яку конкретну інформацію має надати особа про свої зв’язки та як далі використовуватиме роботодавець ці дані.

Якщо працівник порушив правила поведінки на підприємстві, тобто не повідомив про свої зв’язки, його справді можуть звільнити. Однак розірвати трудовий договір можна лише за попередньою згодою профспілкового працівника або первинної профспілкової організації. Окрім випадків, коли договір розривають із прокурором, поліцейським, працівником СБУ тощо. Такі зміни допоможуть не допустити безпідставного звільнення працівника. Однак, згідно з Кодексом законів про працю, розірвати трудовий договір із працівником все одно можна у випадку, якщо він не є членом первинної профспілкової організації, що діє на підприємстві. Або якщо на підприємстві відсутня первинна профспілкова організація.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний