Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Український антивакцинатор та конспіролог Остап Стахів поширює інформацію про те, що у законі «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не вказано про загальну мобілізацію громадян.
Це неправда. У вказаному законі згадують про мобілізацію громадян. Також процес мобілізації регулюється Конституцією та іншими нормативно-правовими актами.
Скриншоти допису
Остап Стахів — активіст, блогер, лідер руху антивакцинаторів і, як він сам себе називає, «вільний журналіст». Стахів підозрюється у вчиненні дій, спрямованих на повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади. Ми неодноразово спростовували фейки, які він поширював.
У статті 2 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» вказано, що закон встановлює правові основи мобілізаційної підготовки, мобілізації та обов’язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів. У статті 22 «Обов’язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації» зазначено, що військовозобов’язані громадяни зобов’язані оновлювати військово-облікові дані та з’являтися в ТЦК в разі отримання повістки. Ця ж стаття передбачає, що їх можуть призвати на військову службу під час мобілізації. Крім того, цей документ вказує, що правовою основою мобілізації є Конституція України, закон «Про оборону України», інші закони України та відповідні нормативно правові акти.
Стаття 65 Конституції України передбачає, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов’язком громадян України.
У статті 17 ЗУ «Про оборону України» прописано, що громадяни України повинні виконувати військовий обов’язок відповідно до законодавства. Вони проходять військову службу, службу у військовому резерві та виконують військовий обов’язок у запасі відповідно до законодавства.
Відповідно до пункту 9 статті 1 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу» громадяни України щодо військового обов’язку поділяються на:
- допризовників — осіб, які підлягають взяттю на військовий облік;
- призовників — осіб, які взяті на військовий облік;
- військовослужбовців — осіб, які проходять військову службу;
- військовозобов’язаних — осіб, які перебувають у запасі для комплектування ЗСУ та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
- резервістів — осіб, які проходять службу у військовому резерві ЗСУ, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Відповідно до статті 39 цього ж закону, на військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов’язані (ті, які раніше пройшли строкову або контрактну службу, завершили військову кафедру чи військовий навчальний заклад, або чоловіки, які досягли 25 років), які перебувають у запасі та не заброньовані.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний