НЕПРАВДА: Західні країни торгують українськими дітьми — ексагент ЦРУ Ларрі Джонсон

НЕПРАВДА: Західні країни торгують українськими дітьми — ексагент ЦРУ Ларрі Джонсон

20 Травня 2024
FacebookTwitterTelegram
165

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Кремлівські канали знову вигадують фейки про систему охорони здоров’я в Україні, зокрема про трансплантацію органів. Так, вони заявляють, що ексагент ЦРУ Ларрі Джонсон розповів в етері ютуб-каналу Judging Freedom, буцімто з України надходять повідомлення, що західні країни торгують дітьми. Тобто розпродають українських дітей за кордоном на органи або віддають у сексуальне рабство. 

Це — неправда. Немає жодних підтверджень, що західні країни розпродавали українських дітей на органи за кордоном. Про це не повідомляла ні українська сторона, ні міжнародні організації.

6 травня 2024 року на ютуб-каналі «Judge Napolitano — Judging Freedom» вийшло інтерв’ю із так званим експертом Ларрі Джонсоном. Він справді заявив, нібито Захід продає українських дітей, де надалі у них вилучають органи або віддають в сексуальне рабство. 

Ларрі Джонсон, який поширив інформацію, насправді не є авторитетним джерелом. Він системно дискредитує Україну на міжнародній арені: розповідає про «знищення» усіх систем ППО в Україні, так званих «найманців» та каже, що війна може завершитися лише на умовах росії. Ютуб-канал «Judge Napolitano — Judging Freedom», де він був запрошеним гостем веде Ендрю Наполітано. Він також підтримує та поширює кремлівську пропаганду на Заході. Ще у 2014 році Наполітано говорив, що США не повинні протистояти вторгненню путіна в Україну, а у 2023 році звинувачував США у «прямій війні з росією».  

Раніше Уповноважений з прав людини в Україні справді зазначав про поодинокі випадки, коли дітей незаконно намагалися вивезти з України на продаж. Проте ми не знайшли повідомлень від української сторони про випадки продажу українських дітей саме у країнах Заходу. Щобільше, не було жодних підтверджень про торгівлю людьми з метою продажу органів. У попередніх випусках ми також спростовували фейки про «продаж» органів військових ЗСУ та заяви, буцімто Україна є лідером світової «чорної трансплантології».

Водночас європейська Група експертів із заходів стосовно протидії торгівлі людьми (GRETA) у своєму останньому звіті за 2023 рік повідомляла, що у 2022 році в Нідерландах ймовірно двоє українок стали жертвами сексуальної експлуатації. Однак невідомо, чи були серед постраждалих неповнолітні. У Польщі також розслідували 5 справ, які стосувалися ймовірних випадків торгівлі людьми. Йдеться про двох 17-річних українок, яких змушували надавати сексуальні послуги. Лише один випадок був точно підтверджений. Також у звіті не зазначають, чи були випадки саме продажу дітей на органи у країнах ЄС. Сам Ларрі Джонсон не надає жодних підтверджень своїм заявам.

Група експертів підкреслює, що кількість підтверджених випадків торгівлі українськими біженцями на Заході залишається низькою. У кількох країнах — Сербії, Словенії, Швеції, Італії тощо — на момент виходу звіту взагалі не реєстрували жодних випадків торгівлі українськими біженцями, зокрема й дітьми. Водночас ідентифікація жертв є складною процедурою.

До того ж проблеми торгівлі дітьми та сексуального рабства є поширеними у всьому світі, а не лише на Заході. Загалом у світі налічується близько 40 мільйонів жертв торгівлі людьми, включно з дітьми. 

Окрім цього, міжнародні організації намагаються запобігти торгівлі людьми. У тому ж звіті GRETA зазначають, що в Естонії фахівці розповсюджували листівки серед українських біженців про ризики торгівлі людьми, організовували семінари та сесії на цю тему. Інші установи, наприклад ЮНІСЕФ, впроваджують програми для підтримки українських дітей на Заході. Зокрема за перші два місяці 2024 року понад 23 тисячі дітей та їхніх опікунів за кордоном отримали доступ до програм підтримки ментального здоров’я. А понад 273 тисячі українських дітей здобували освіту. Дізнатися більше про медичну допомогу українським біженцям в окремих країнах ЄС можна на сайті Міністерства охорони здоров’я України.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний