НЕПРАВДА: Зеленський опублікував старе відео з острова Зміїний

НЕПРАВДА: Зеленський опублікував старе відео з острова Зміїний

21 Липня 2023
FacebookTwitterTelegram
288

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали та медіа поширюють інформацію про те, що відео з Зеленським на острові Зміїний зняте за тиждень до його публікації, якщо не раніше. На це нібито вказують зовнішній вигляд Зеленського, жовта трава на острові у липні та «занадто живий» очільник ГУР МО Кирило Буданов (пропагандисти натякають на його поранення). 

Зеленський справді не міг записати відео 8 липня 2023 року. Ймовірно, запис відбувся 6 липня, але не за тиждень чи більше до публікації, як про це говорить російська пропаганда.

Відео з острова Зміїного опубліковане 8 липня 2023 року. Володимир Зеленський справді не міг записати його саме у цей день, оскільки у цей час він перебував у Туреччині. Повернувся він в Україну ввечері 8 липня разом з командирами захисту Маріуполя й «Азовсталі». Із 6 по 8 липня 2023 року Зеленський перебував з дипломатичними візитами у Болгарії, Чехії, Словаччині та Туреччині. Водночас на відеозверненні Зеленського з острова помітно схід сонця. 

Президент міг записати відео 6 липня перед візитом до Болгарії. Журналісти «Української правди», посилаючись на дані Flightradar24, повідомляли, що борт із Президентом України вилетів із Кишинева об 11:06 і прибув до Софії після 12:04. Про його прибуття повідомили о 12:09. Тобто Зеленський міг бути зранку на острові Зміїний, сонце у цей день зійшло о 05:09. 

Пропагандисти також закидують, що вигляд Зеленського дуже змінився. Проте зовнішній вигляд президента України на відео зі Зміїного та під час перебування в Туреччині майже ідентичний. Зокрема у нього залишилася та ж сивина на підборідді, на яку звертають увагу російські пропагандисти.  

Скриншот відео з острова Зміїний

Скриншот відео з Зеленським під час перебування в Туреччині. Джерело: офіційна фейсбук-сторінка Володимира Зеленського 

Також варто порівняти зовнішній вигляд Кирила Буданова на відео зі Зміїного від 8 липня та під час вручення нагород для воїнів Національної поліції 6 липня. Помітно, що його зовнішній вигляд, зокрема довжина волосся, схожі. 

Відео з острова Зміїний. Джерело: офіційний телеграм-канал Володимира Зеленського 

Скриншот із відео вручення нагород 6 липня 2023 року. Джерело: ГУР МО України

Що стосується кольору рослинності на острові, жовтуватий колір характерний для літнього періоду. Це можна помітити на фото Зміїного, які робили раніше. До прикладу, під час відвідування острова Зеленським 9 серпня 2021 року. 

Фото з острова Зміїний 9 серпня 2021 року. Джерело: Офіс Президента України

Що ж до «занадто живого» очільника ГУР МО України Кирила Буданова, VoxCheck вже спростовував фейки про його нібито смерть та серйозне поранення.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний