НЕПРАВДА: Зеленський стане нелегітимним після травня 2024

НЕПРАВДА: Зеленський стане нелегітимним після травня 2024

27 Березня 2024
FacebookTwitterTelegram
853

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію про те, що з травня 2024 року Президент Зеленський нібито стане нелегітимним.

Це неправда. Повноваження Володимира Зеленського на посаді Президента України на законних підставах зберігатимуться доти, доки триватиме воєнний стан. 

Скриншот публікації 

Передусім автор допису сплутав два різні терміни ― легітимність і легальність. Легітимність означає підтримку, позитивне ставлення, довіру або визнання авторитету влади населенням країни. Легальність відповідає поняттю «законності» і означає формальну відповідність влади закону. Тобто легальність є формально-юридичною, а легітимність ― соціокультурною характеристикою. 

Наразі президент Зеленський зберігає легітимність через високий рейтинг підтримки населення. Дані Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) свідчать, що станом на лютий 2024 року довіра до чинного президента становить 64%. Перед повномасштабним вторгненням росії Зеленському довіряли 37% громадян, а після 24 лютого 2022 року рівень його підтримки збільшився до 90%. З того часу рівень довіри до Президента України зменшується, проте залишається на високому рівні.

У травні 2024 року дійсно спливає пʼятирічний термін перебування Володимира Зеленського на посаді президента. Наприкінці березня цього року мали відбутися чергові президентські вибори. Утім, березневі вибори відтерміновуються, адже в Україні введений воєнний стан, проведення виборів під час якого прямо заборонене статтею 19 Закону «Про правовий режим воєнного стану». Це означає, що на час дії воєнного стану Президент України залишиться на посаді на законних підставах, а чергові вибори проведуть після скасування дії воєнного стану.

У листопаді 2023 року керівництво Верховної Ради та представники фракцій, представлених у парламенті, підписали меморандум про проведення наступних президентських та парламентських виборів не раніше ніж за 6 місяців після припинення дії воєнного стану. 

Під час повномасштабної війни неможливо гарантувати демократичну та справедливу процедуру проведення виборів. Для цього необхідно організувати безперешкодний доступ до дільниць майже мільйону бійців Сил Оборони та понад девʼяти мільйонам українців за кордоном (за оцінками директорки Інституту демографії та соціальних досліджень Елли Лібанової), із яких майже 6,5 мільйонів воєнних мігрантів та майже 3 мільйони трудових мігрантів. Існує проблема з перереєстрацією внутрішньо переміщених осіб. За даними Міжнародної організації з міграції, станом на грудень 2023 року кількість ВПО тільки внаслідок повномасштабного вторгнення складає 3,7 млн осіб. 

Проте навіть за умови залучення всіх громадян всередині України, гарантувати безпеку всіх учасників процесу було б важко. Частина території країни окупована. Велика кількість населених пунктів перебуває в безпосередній досяжності артилерійських установок, а інші міста ― у постійному ризику ракетних атак. У день голосування ворог може завдати повітряних ударів та унеможливити доступ громадян та незалежних спостерігачів до дільниць, призвівши до зриву виборчого процесу. Крім того, у воєнний час витрати на проведення виборів є невиправданими, адже Україна бореться за своє існування і кошти на проведення голосування можна спрямувати на закупку воєнного обладнання. 

Українське суспільство також підтримує продовження строку повноважень президента до завершення війни. Згідно із загальнонаціональним опитуванням громадської думки, проведеним КМІС у лютому 2024 року, 69% громадян вважає, що Зеленський має працювати на посаді президента до кінця воєнного стану. 100 українських громадських організацій, зокрема, і «Вокс Україна», також висловилися проти проведення голосування під час війни, підписавши спільну заяву. А громадський діяч та волонтер Сергій Притула назвав проведення виборів під час війни «максимальною безглуздістю».

Росії вигідне розкручування наративу про нелегітимність української влади. Раніше ми вже спростовували тезу з російських медіа про те, що Зеленський спеціально продовжує воєнний стан, щоб не проводити президентські вибори.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний