НЕПРАВДА: Зеленський заявив, що Україна першою розпочала конфлікт із росією

НЕПРАВДА: Зеленський заявив, що Україна першою розпочала конфлікт із росією

28 Квітня 2022
FacebookTwitterTelegram
950

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито президент Володимир Зеленський заявив, що Україна планувала війну з росією, а тому Києву потрібно було підготуватися до неї заздалегідь. Про це він начебто сказав у інтерв’ю BBC, яке опублікували 15 квітня.

Слова Зеленського вирвали з контексту: він не говорив, що Україна почала конфлікт із рф. В інтерв’ю йшлося про те, що Україна готувалася до російського вторгнення. 

Джерело — «Красная весна» 

Насправді в інтерв’ю Володимир Зеленський говорить про те, що росія могла напасти на Україну в будь який момент — і тому Україна змушена була готуватися. 

«Але ми й не очікували повномасштабного вторгнення, у той момент, коли це сталося. Ми розуміли, що такий ризик є. І якщо бути відвертим, про деякі речі ми домовлялись з деякими країнами ще у грудні, про деякі ми домовлялись у січні. І ми хотіли отримати це все раніше, щоби бути спокійними, якщо буде вторгнення», — сказав Зеленський.

Зеленський не заявляв, ніби це Україна розпочала конфлікт із росією чи готувалася його почати. 

Війну проти України розпочала росія ще у 2014 році, анексувавши Кримський півострів та окупувавши Донбас. 24 лютого 2022 року вранці почався новий етап війни: відбулося масштабне вторгнення збройних сил рф з метою повної окупації всієї території України. Під обстріли ворожої техніки потрапили міста в різних куточках України. 

Теза про те, що Україна хотіла розпочати війну з росією і використовувала для цього міжнародну підтримку, не відповідає дійсності. росія почала стягувати війська до кордону з Україною спершу у квітні, а згодом повторно у жовтні 2021 року. Західні видання писали, що конфлікт на Донбасі вступив у нову стадію, а кремль зайняв жорсткішу позицію щодо України.

У грудні 2021 року росія сконцентрувала більше 10 тис. одиниць своєї військової техніки на кордоні з Україною. Британська та американська розвідки попереджали про можливу спробу рф захопити Київ. 

Як наслідок, Україна намагалася отримати міжнародну військову допомогу, щоб захиститися від можливого російського вторгнення. Так, наприклад, на тлі загрози вторгнення рф в Україну ще в січні Велика Британія почала постачати Україні легкі протитанкові озброєння. Також висловили свою готовність передати Україні зброю Балтійські країни. Згодом державний департамент США дозволив Литві, Естонії та Латвії відправити до України ракетні комплекси Javelin та зенітно-ракетні комплекси Stinger. 

«Скільки б у нас не було зброї, ми говорили про одну з найбільших армій у світі. Тож підготуватись однією країною до такого вторгнення складно, тож нам потрібна допомога. Саме тому ми намагалися потрапити в НАТО, намагалися стабілізувати ситуацію в Україні, саме тому ми потребували сильну лідерську команду й боролися з політичними групами, в які інвестувала Росія», — сказав Зеленський в інтерв’ю BBC.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний