НЕПРАВДА: Земельна, пенсійна, медична та освітня реформи шкодять українцям | VoxUkraine
Beta

НЕПРАВДА: Земельна, пенсійна, медична та освітня реформи шкодять українцям

15 Вересня 2020
FacebookTwitterTelegram
2428

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про те, що реформи знищують економіку України та погіршують життя її громадян.

Далі пояснюємо коректну суть кожної зі згаданих реформ.

Земельна реформа

Насправді, земельна реформа не має на меті протиправно відібрати землю у її власників, а врегулювати та формалізувати земельні відносини і дозволити власникам сільськогосподарської землі розпоряджатися своєю власністю (зокрема, продавати її) у визначений законом спосіб.

Мораторій, який був введений ще у 2001 році і мав бути тимчасовою мірою, був подовжений Верховною Радою 9 разів. За ці 19 років українські землевласники не могли ані продати землю, ані купити, ані оформити договір дарування. Ці заборони стали перешкодою у веденні бізнесу і обмежили права землевласників. Зокрема, через відсутність формального ринку, купівля і продаж сільськогосподарської землі здійснювалися на тіньовому ринку.  Суть земельної реформи саме у законодавчому врегулюванні цього питання і наданні можливості власникам вільно за ринковою ціною  продавати і купувати сільськогосподарські паї, які займають понад дві третини площі України.

Часто лунають заяви, нібито через зняття мораторію всю Українську землю викуплять іноземці та олігархи. Це – маніпуляція.

З липня 2021 року закон про обіг земель сільськогосподарського призначення дозволить купувати землі тільки громадянам та юридичним особам України. Для іноземців це обмеження буде зняте тільки у 2024 році. Погрози про те, що усі землі України можуть викупити українські олігархи – безпідставні, адже їх статки сягають лише $34,8 млрд, а українська земля оцінюється у більше, ніж $63 млрд. До того ж, рішення про продаж земельної ділянки приймається її власником.

Найбільш поширені маніпуляції про ринок землі ми простовували у цьому матеріалі.

Пенсійна реформа

Застаріла українська пенсійна система стала причиною ряду економічних та соціальних проблем. 

Однією з найбільших став дефіцит Пенсійного фонду України – перед запровадженням реформи у 2016 році він сягнув 140 млрд грн. Це сталося через те, що єдиного соціального внеску (ЄСВ), який сплачують українці, не вистачало для забезпечення  пенсіями всіх. Щоб вирішити цю проблему, вирішили я створити ширший діапазон пенсійного віку, залежно від трудового стажу, і тим самим збалансувати кількість платників податків та отримувачів пенсії. Це у довгостроковій перспективі може зекономити від 3% ВВП щороку. 

Другою причиною для проведення реформи стало те, що до неї 8 млн пенсіонерів отримували лише мінімальну пенсію, а розмір виплат не залежав від тривалості стажу роботи та заробітку, із якого особа сплачувала ЄСВ. Пенсійною реформою передбачено перерахування пенсій за показником середньої зарплати, завдяки якому від 1 жовтня 2017 року вже 10,2 млн пенсіонерів отримали підвищення пенсій. Вік виходу на пенсію тепер залежить від трудового стажу. Також введена щорічна індексація пенсій на 50% інфляції та 50% від зростання середньої заробітної плати. 

Медична реформа

Медреформа передбачає, що держава гарантує українцям безкоштовне надання більшості медичних послуг. Крім цього вона змінює механізм фінансування системи охорони здоров’я. Раніше фінансування виділялося на лікарняні місця, незалежно від того. використовували їх чи ні. А за новим принципом «гроші йдуть за пацієнтом», кошти виділяються лише на те, що використовується для лікування пацієнтів. Внаслідок цього відбувається скорочення кількості лікарняних ліжок, якщо їх не використовують. Таким чином, місцева влада ефективніше використовує кошти і може об’єднувати, змінювати або переоснащувати лікарні.

Медична реформа стимулює конкуренцію між лікарняними закладами. Так, частина з них справді закриється, але це відбудеться не через МОЗ, а тому, що ці лікарні з якісних чи інших причин не будуть отримувати достатнього попиту на свої послуги з боку пацієнтів..

Найбільш поширені маніпуляції про медичну реформу ми спростовували тут, тут, тут і тут

Освітня реформа

Реформу ініціювали, тому що українські підходи до освіти застаріли. Реформою середньої освіти насамперед передбачений розвиток в учня системного та критичного мислення, формування таких навичок, як вільне володіння державною мовою, математична, загальнокультурна та екологічна компетентності, підприємливість та інноваційність, економічна компетентність тощо. Таким чином, планується навчити учнів не тільки здобувати знання, а й застосовувати їх у сучасному світі.

Також реформа передбачає розширення способів підвищення кваліфікації шкільних вчителів та визначає мінімальну кількість годин для підвищення кваліфікації. Керівників закладів обиратимуть на конкурсній основі, а кожна школа повинна буде звітувати про надходження коштів та їх освоєння.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний