НЕПРАВДА: ЗСУ вдарили по базі російських військових — фото з місця події

НЕПРАВДА: ЗСУ вдарили по базі російських військових — фото з місця події

20 Квітня 2022
FacebookTwitterTelegram
751

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію про те, що нібито українські військові вдарили по базі російських військових. До дописів додають фото нібито із кадрами з місця події.

Скриншот допису

Пояснюємо, що не так.

Зверніть увагу! Тест новини написаний поєднанням кирилиці і латиниці (порівняйте: замість кириличної “и” у тексті використана латинська «u» у слові “далu”). Буква “о” у тексті заміненанулем “0” (порівняйте: замість літери “о” у тексті використали нуль “0” у слові “0купантам”). Сам текст емоційний. Подібні ознаки вказують, що перед вами або фейк, або клікбейт.

Крім того, у дописах дають посилання на Телеграм-канал, де нібито опублікована детальніша інформація про подію. Однак посилання веде не на конкретний допис, а закритий Телеграм-канал з новинами. Щоб отримати доступ до каналу, потрібно почекати підтвердження адміністратора. Такі новини із вражаючими фото чи заголовками поширюють, щоб збільшити кількість підписників на Телеграм-каналі оманливими шляхом.

Зворотний пошук по фото в Bing та TinEye показує, що фото поширюють у мережі щонайменше з 2019 року і стверджують, що це фото вибуху у військовій частині, де випробовують двигуни та ракети для атомних підводних човнів в Ньоноксі, росія. 

Однак у 2019 році незалежні фактчекери з Correctiv писали, що це фото поширюють у мережі з 2015 року, і воно не пов’язане з вибухами в Ньоноксі. Найімовірніше, це вибухи на полігоні Кузьмінський в росії.

Скриншот з відео

В росії про вибухи повідомили 28 квітня. Відео, кадри з якого поширюють зараз у мережі, опубліковали 17 серпня 2015 року. Можливо, автор відео під час публікації помилився і написав 18 замість 28. Утім, на відео точно не удари українських військових по російській базі в 2022 році.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний