Несправжній я: фейкові акаунти на сторінках українських ЗМІ | VoxUkraine

Несправжній я: фейкові акаунти на сторінках українських ЗМІ

20 Серпня 2019
FacebookTwitterTelegram
7989

Facebook набирає популярності серед українців. Кількість користувачів з України в цій соціальній мережі постійно зростає. За динамікою збільшення кількості користувачів ми у трійці лідерів у світі. 

Зі зростанням популярності зростає також і вплив. Майже чверть українців (23.5%) відзначають соціальні мережі як основне джерело новин та політичної інформації

Активні користувачі Facebook повідомляють, що надають перевагу цій мережі як джерелу інформації через те, що там вона агрегована. Не потрібно ходити по різних сайтах, якщо у ФБ-стрічці є сторінки новинних медіа. 

На те, які пости користувач побачить найпершими у своїй стрічці, впливає ряд факторів, і один з них – це кількість коментарів. Та якщо коментарі не від справжніх людей і цікавість до теми підігрівається штучно? Тоді користувач замість новин, які цікаві багатьом людям, з більшою імовірністю бачитиме новини, які просуваються певними алгоритмами.

Ми вирішили дослідити, як боти формують порядок денний на сторінках українських медіа. Детальний опис даних – наприкінці статті.

Дисклеймер Artellence та VoxUkraine. Головна мета цієї статті – привернути увагу українського суспільства до кількості ботів у соцмережах та їхнього явно помітного впливу на комунікацію.

Боти на сторінках медіа

Українські медіа адаптуються до популярності соціальних мереж та масово переходять у Facebook. Для того, щоб матеріал помітили, він має зібрати велику кількість переглядів та реакцій. Але ці реакції можуть створюватися штучно, наприклад, за допомогою фейкових акаунтів.

Ми дослідили активність ботів на Facebook-сторінках українських медіа, де найбільше підписників з України.

Найбільш активними виявилися боти на сторінках маловідомих ЗМІ з невеликою кількістю підписників (до 200 тисяч). На них більше половини усіх коментарів зроблені ботами (Рис. 2). У трійці лідерів тут NewsFacts.com (56% ботських коментарів, 24 832 фоловерів), Україна24 (53% коментарів ботів від усіх коментарів та 169 659 фоловерів), та Українські новини (52% коментарів публікують боти, 6 970 фоловерів). 

Рис. 1 Топ-20 сторінок медіа за часткою коментарів ботів

У топ-20 сторінок, де кількість коментарів ботів перевищує 45%, увійшли також 2 сторінки популярних українських медіа: РБК-Україна* (399 256 фоловерів) та сторінка одного з улюблених медіа президента Страна.UA (78 984 фоловерів). На обох сторінках по 44% коментарів від ботів. 

До топ-20 за кількістю несправжніх коментарів увійшли також і 15 іноземних сторінок з великою українською аудиторією: 

 • 5 міжнародних новинних агентств;
 • 9 медіа з Росії (серед яких 6 великих відомих медіа);
 • одне ЗМІ з Ізраїлю.

Кількість коментарів ботів на них не перевищувала 31%. У середньому на таких ресурсах ботські коментарі становлять 18%. 

Найбільше співвідношення коментарів ботів до всіх коментарів на сторінках СGTN на русском (31%), Chastime (29%) та на підрозділах видання DW українською (27%) та російською (25%) мовами. Найменший відсоток ботів у коментарях Esquire Russia (8%) та журналу «Нож» (5%).

На третині медіа з нашої вибірки (115 з 332 сторінок) понад 30% коментарів становлять коментарі ботів. До них входять 10 сторінок ЗМІ з топ-20 ЗМІ з найбільшим охопленням:

 1. РБК-Україна** (44% коментарів на сторінці становлять коментарі ботів)
 2. Страна.UA (43%)
 3. 112 канал (41%)
 4. Сегодня (40%)
 5. Гордон (40%)
 6. Gazeta.ua (38%)
 7. Цензор.НЕТ (35%)
 8. Obozrevatel (35%)
 9. Факти ICTV (34%)
 10. УНІАН (31%)

Рис.2 Топ-медіа за охопленням з кількістю ботів у коментарях понад 30%

Боти активно коментують пости на сторінках медіа з великою аудиторією, але найбільше вони «накручують» перегляди на сторінках маловідомих ЗМІ. Боти можуть коментувати дописи для створення ілюзії актуальності та зацікавленості у певній темі. Мета створення ботів – ідеологічна, вони намагаються сформувати певний порядок денний та вплинути таким чином на суспільну думку.

Тому особливо цікаво подивитись, наскільки активними є боти на сторінках медіа, яким довіряють. 

Боти на сторінках медіа, яким довіряють

П’ятіркою найпопулярніших медіа, які регулярно читають та яким довіряють є видання Сегодня (39,8% коментарів – від ботів), Obozrevatel (34,7%), УНІАН (30,6%), Українська правда (28,8%) та Politeka (22,7%). 

Ми вирішили подивитися, як боти коментують новини про найбільш відомих політиків на сторінках цих ЗМІ.

Ми проаналізували коментарі на цих сторінках, у яких згадувались Володимир Зеленський, Петро Порошенко, Юлія Тимошенко, Володимир Гройсман та Святослав Вакарчук. Ми розподілили ці коментарі за конотацією (позитивна нейтральна негативна). Тоді знайшли коментарі від ботів серед кожної групи (рис. 3). 

Рис. 3. Тональність ботських коментарів про політиків на сторінках найпопулярінших медіа, яким довіряють

Переважно боти на сторінках цих медіа «мочать» політиків. Для кожного з досліджуваних політиків найбільше ботських коментарів серед критики та негативу (в середньому 18% від усіх коментарів, для яких ми визначили конотацію). 

Ботських коментарів з нейтральною конотацією у середньому більш ніж у 2,5 рази менше, ніж хейтерських: 6,8% проти 18%. А позитивних утричі менше, ніж негативних у середньому 5,7%. 

Найбільше уваги ботів на сторінках досліджуваних ЗМІ дістається чинному та екс-президентам. На сторінках досліджуваних медіа їх переважно критикують. Про Володимира Зеленського боти писали майже у півтора рази більше негативних та нейтральних коментарів, ніж про про Петра Порошенка. А от позитивних коментарів від ботів про Зеленського майже у п’ять разів більше, ніж у колишнього президента (21% позитиву про Зеленського проти 4% позитиву про Порошенка). 

Про решту політиків боти на цих сторінках майже нічого не пишуть. При цьому про Вакарчука пишуть тільки на трьох ресурсах (Сегодня, Politeka та УНІАН) та переважно негатив – 77% від усіх ботських коментарів про нього були з критикою.

Про Юлію Тимошенко боти на цих ресурсах пишуть хоч і порівняно небагато (всього 4,4% ботських коментарів стосуються пані Тимошенко), зате переважно позитив. Він становить 58% від усіх ботських коментарів про неї на сторінках цих ресурсів. Найбільша кількість коментарів від ботів про неї на сторінці Української правди, і вони позитивні (1,7% усіх коментарів ботів на цьому ресурсі є позитивними коментарями про Тимошенко). 

Майже нічого на сторінках цих медіа боти не пишуть про Володимира Гройсмана.

Боти у коментарях під резонансними новинами

Боти коментують пости на ФБ-сторінках медіа для того, щоб привернути увагу, змінити ставлення, викликати емоційну реакцію. До яких новин боти привертали увагу та які ідеї намагалися донести? Як вони реагували на найбільш резонансні повідомлення, що зібрали найбільшу кількість коментарів від реальних користувачів? 

Найбільш обговорюваними новинами на сторінках медіа за період травень-липень 2019 року були суспільно-політичні повідомлення: марш ЛГБТ та повернення Росії в ПАРЄ (рис. 4 та 5). 

Цікаво, що за часткою ботів у коментарях лідирують новини про державну політику: заяви Гройсмана, мітинг Порошенко, суперечка Тимошенко та Гройсмана на одному з телеканалів (про них ми писали у попередній статті). 

Ми згрупували коментарі ботів під найбільш резонансними новинами у меседжі. Меседж – це основне повідомлення, яке несе в собі певна кількість ботських коментарів. У кожний меседж увійшли пости, які були написані різними формулюваннями, але містили однаковий сенс. Ми описали тільки ті меседжі, у які ввійшло більше 50 коментарів ботів. 

Рис.4 Основні меседжі ботів під новиною «У Києві пройшов марш ЛГБТ» (кількість коментарів у меседжі – більше 50)

Найбільший суспільний резонанс викликала новина «У Києві пройшов марш ЛГБТ». Вона зібрала 21 640 коментарів, із них 15 954 від справжніх людей та 5 686 (26%) від ботів. Тут ми визначили 635 основних меседжів у коментарях ботів. Їх небагато порівняно з іншими топ-новинами, оскільки вони більш одноманітні та концентровані. Всі вони були негативними, з різним ступенем агресії. Більшість коментарів були з текстом «Не підтримую ЛГБТ» (180 коментарів із 635), 150 коментарів висловлювалися проти колони ЛГБТ-військових. На третьому місці серед ботських коментарів про цю новину повідомлення у стилі «Орієнтація-власний вибір кожного, не проти ЛГБТ, але марш це занадто». Таких повідомлень 52. 

Були й ботські коментарі, які стверджували нетрадиційну орієнтацію всієї влади або окремих політиків. Зокрема вони згадували Олега Ляшка, Володимира Зеленського, Петра Порошенка та Ігоря Смешка. 

Рис.5 Основні меседжі ботів у коментарях новини «Росія повернулась у ПАРЄ» (кількість коментарів у меседжі – більше 50)

На другому місці за суспільним відгуком було повідомлення «Росія повертається в ПАРЄ». Під ним коментарів ботів також 26% (2 781 коментар бота проти 8 078 коментарів справжніх людей). Для 37,5% (1 079) коментарів ботів ми визначили основне повідомлення. Переважно вони критикували Європу (312 коментарів з 1 079). Тут домінували повідомлення типу «Європа – продажна» (200 ботських коментарів), «Делегацію в ПАРЄ треба міняти!» (158 повідомлень) та «Треба вийти з ПАРЄ та посваритися з Європою» (112 повідомлень).

Під цією новиною було багато меседжів з критикою дій чинного (217 коментарів) та колишнього (90 коментарів) президентів. Також були досить неочікувані коментарі «Тереза Мей – політичний труп» (28) та дописи ботів-хейтерів Ірини Геращенко (10 коментарів).

Обидві новини, які отримали найбільший відгук у фейсбук-аудиторії, зібрали по 26% коментарів від ботів. В обох випадках ці коментарі були негативні, з використанням мови ворожнечі.

Висновки

 1. Найбільша частка коментарів від ботів (більше половини) на сторінках маловідомих ЗМІ з кількістю підписників на Facebook-сторінці до 200 тисяч: NewsFacts.com, Україна24, Українські новини.
 2. На сторінках українських медіа з найбільшим охопленням найбільша частка ботів у коментарях РБК-Україна (44% коментарів – від ботів), Страна.UA (43%) та 112 каналу (41%).
 3. Серед п’яти медіа, яким довіряють українці, найбільше коментарів від фейкових акаунтів на сторінці Сегодня (39,8%) та Obozrevatel (34,7%).
 4. На сторінках медіа боти переважно поширюють меседжі критики та хейтерства. 
 5. На сторінках ЗМІ, яким довіряють, боти переважно критикують політиків. Найбільше – Володимира Зеленського (48,4% негативних ботських коментарів) та Петра Порошенка (32,9%). Зовсім не пишуть тут про Володимира Гройсмана та майже нічого – про Святослава Вакарчука. А про Юлію Тимошенко боти на цих сторінках пишуть переважно хороше.
 6. На сторінках досліджуваних медіа користувачі найбільше обговорювали новину про те, що у Києві пройшов марш ЛГБТ, та повідомлення про повернення Росії в ПАРЄ. Ці ж новини активно коментували боти — абсолютна кількість ботських коментарів під ними найбільша. Обидві новини боти коментували негативно. Домінуючим типом повідомлення від ботів під новиною про марш ЛГБТ було «Не підтримую ЛГБТ», а під новиною про ПАРЄ – критика Європи на кшталт «Європа-продажна».

Як ми рахували

Ми проаналізували найбільш коментовані ботами Facebook-дописи на сторінках найпопулярніших медіа за період з 1 травня по 8 липня 2019 року. Вибірку медіа ми формували на основі списку найпопулярніших ЗМІ України, до якого додали сторінки з найбільшою кількістю підписників з України. Загалом до цієї вибірки увійшли 332 Facebook-сторінки.

Як ми визначали ботів

Використання ботів все більше стає звичним для нас: чат-боти сповіщають про наявність залізничних квитків, допомагають платити податки та стежити за новинами. Однак, поруч із «самопроголошеними» ботами існують боти, створені максимально схожими на реальних людей. Їхня мета – змінити дискурс та вплинути на суспільну думку. Для цього вони розповсюджують неправдиву та пропагандистську інформацію, пишуть емоційно заряджені пости та коментарі, які «зачіпають за живе» (приклад див. рис.6).

Рис. 6. Приклад коментаря від бота

Для визначення ботів Artellence розробив алгоритм машинного навчання, що аналізував публічну інформацію з українського сегменту Facebook у період 9 місяців, з листопада по липень 2019 року. Враховувалися як коментарі, так і інформація з профілів. До аналізу бралися лише користувачі, що залишили більше 10 коментарів на політичні теми. В результаті ботом ми вважаємо тих користувачів, яких модель віднесла до ботів з ймовірністю 95%

У дослідженні «ботами» ми вважаємо фейкові акаунти, єдиною активністю яких було регулярне написання коментарів на політичні теми. У більшості випадків це акаунти, створені людьми та керовані також людьми (в такому випадку їх ще можуть називати «тролями»). Вони можуть писати оригінальні коментарі або копіювати вже заздалегідь створений та погоджений із замовником список меседжів. Є також акаунти, якими керують програми. В такому випадку залучення людини мінімальне. Але таких акаунтів у нашому дослідженні мало, і, як правило, ботами керують все-таки люди. 

Водночас поведінка бота, навіть якщо ним керує людина, дуже сильно відрізняється від поведінки реальних користувачів Facebook. Ми виділили вісім характеристик ботів: 

 1. В середньому швидкість написання ботом коментаря в 15 разів вище звичайної людської (середня різниця в часі між двома сусідніми коментарями).
 2. Більше половини ботів мають «напарників» по коментуванню, – акаунти, які коментують разом із ними один і той самий пост. У реальних акаунтів людей така поведінка спостерігається тільки в одному випадку з восьми (13%).
 3. Боти у чотири рази частіше пишуть під політичними постами, ніж реальні люди.
 4. У ботів у середньому в чотири рази менше друзів на сторінці.
 5. Тільки 4% ботів мають хоча б один чек-ін (відмітку в певному географічному місці). У людей цей показник становить 44%. 
 6. Тільки в половині випадків бот має аватарку з обличчям, а люди – у 92% випадків.
 7. Тільки 20% ботів мають коментарі під власними постами. У людей цей показник – 80%.
 8. Всього лише 3% людей не мають реакцій під аватарками, а серед ботів цей показник дорівнює 43%.

Ми вивчали тексти коментарів ботів, а не принципи їх створення та модерування. Ми не можемо стверджувати, що бот, який активно коментує дописи про певного політика, належить саме цьому політику. Це може бути частиною чорного піару. Також ми не могли визначити країну походження ботів. Не виключено, що деякі боти були з інших країн (в тому числі з Росії).

Як відбирались новини

Новини Artellence відібрали за допомогою методу обробки природної мови machine learning, – векторного аналізу (NLP Word Vectors). Алгоритм аналізував тексти постів та групував схожі за змістом в одну новину.

Наприклад, на початку травня була новина про коментар Володимира Гройсмана щодо середніх зарплат в Україні. Вона з’явилася на різних сайтах з різними формулюваннями, але одним змістом: «Гройсман заявив, що в найближчі два роки мінімальну зарплату в Україні потрібно збільшити вдвічі«, «Коли українцям чекати підвищення зарплат», «Гройсман говорит, что украинцы в 2021 году будут зарабатывать по 620 долларов» тощо. Всі такі та подібні формулювання алгоритм визначав як одну новину.

на Facebook є 2 сторінки РБК-Україна, до нашої вибірки потрапила менша з них, оскільки на ній більша частка ботських коментарів

** сторінка цього ЗМІ з меншою кількістю підписників

 

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний