У попередньому матеріалі ми розібрали маніпуляції міністра охорони здоров’я Максима Степанова. У цій статті нові герої: інфекціоністка та один із головних критиків медреформи Ольга Голубовська та лідерка партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко.
Обидві спікерки говорили в унісон з міністром. Наприклад, про закриття лікарень і звільнення лікарів та несертифіковані захисні костюми. У той же час, і Тимошенко, і Голубовська однаково критикували ліквідацію санітарно-епідеміологічної служби. Але в унісон – не означає, що вони говорили правду. Зовсім навпаки.
Юлія Тимошенко цього разу відзначилась і маніпуляціями про реформу первинної ланки медицини та результатів соцопитувань.
Анонс. Після розбору цих маніпуляцій ми підготуємо останній матеріал із серії «Несправжня медреформа» – про те, що ж насправді передбачала реформа вторинної ланки медицини, які її елементи виявились успішними, а які, поки що (адже реформа почалася лише 1 квітня), не вдалися. Щоб не пропустити – підписуйтесь на наш фейсбук VoxCheck та телеграм Антологія Брехні.
Маніпуляція
«Много говорится о средствах индивидуальной защиты. Но первое. Мы не можем здесь на глаз с вами сказать, эти средства нужны или нет. Почему? Потому что есть патогены разного уровня биологической опасности. И для разного уровня биологической опасности соответствующее средство индивидуальной защиты. Поэтому вот эти вот этикетки, что тут показывают, разворачивают – здесь мы с вами экспертизу провести совершенно не можем».
Ольга Голубовська, 25/05/2020 (24:11-24:41)
Відрізняти засоби індивідуального захисту «на око» справді неможливо. Саме тому до них додаються сертифікати (а не «етикетки»).
Сертифікат – це юридичний документ, який підтверджує відповідність товарів або технології виробництва державним чи міжнародним стандартам. Підставою для видачі сертифіката є в тому числі висновки лабораторних досліджень.
Маніпуляція
«С 2016 года, когда были вот эти скандалы с нашей реформированием СЭС. Потом наши профсоюзы, что её неправильно реорганизовали. Так в конечном итоге Кабмин её просто ликвидировал. И у нас сейчас масса стационаров в Украине не имеют эпидемиологов вообще».
Ольга Голубовська, 25/05/2020 (25:39-26:18)
Насправді, ще у 2014 році було ухвалено рішення про утворення Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. До цієї служби мали передати в тому числі й функції Держсанепідслужби.
Але внаслідок рішення суду в 2017 році Уряд скасував рішення про цю реорганізацію та вирішив ліквідувати Держсанепідслужбу, оскільки її функції забезпечували МОЗ, Держпраці та Держпродспоживслужба. Зараз функції по боротьбі з епідеміями покладено на Центр громадського здоров’я.
Крім того, Держсанепідслужбу ліквідували не просто так. Її функції і раніше, і зараз виконували інші організації і, що не менш важливо, ця служба була неефективною та корумпованою, що підтверджується спалахами хвороб в ті роки, коли вона ще функціонувала.
Маніпуляція
«А вот реформа санитарно-эпидемиологической службы, я заканчиваю уже, потому что это очень важно, в том числе подразумевала оставить, если сейчас у нас лабораторные центры в каждом регионе, и сейчас все чувствуют, что такое лаборатория, правда же, какая нагрузка, сколько ждать ПЦР, 24/7 работают там эти доктора, да? То хотели оставить по реформе вообще 5 межрегиональных. Понятно?»
Ольга Голубовська, 25/05/2020 (26:34-27:05)
Маніпуляція
«Коли у нас зараз перед світом стоять епідеміологічні загрози, у нас заздалегідь ліквідували навчання епідеміологів і отримання вищої освіти призупинили, і ліквідували повністю санітарно-епідеміологічну службу. Це говорить про те, що Україну “готували”, щоб ми були не здатні протистояти таким викликам».
Юлія Тимошенко, 25/05/2020 (01:14:17-01:14:42)
Лабораторії санепідемслужби не закривали, а перепідпорядкували, – вони й надалі функціонують. А у Концепції реформування громадського здоров’я, де зокрема визначені зміни і Держепідемслужби, не йде мова про створення лише 5 міжрегіональних лабораторій.
У Концепції наголошується, що наявні лабораторії обладнані застарілим обладнанням, не мають чіткої системи контролю якості досліджень і недостатньо забезпечуються витратними матеріалами. Тож проблема насправді не у кількості лабораторій, а у їх потужності та якості роботи.
Пандемія та карантин важко проходять майже в кожній країні світу. І це не наслідок наявності чи відсутності сандепідемслужби. Це наслідок непідготовленості всього світу до подібних епідемій.
Неправда
«Гроші ні за яким пацієнтом не ходять. Тому що їх немає в цій реформі. Це дефіцит колосальний і цей дефіцит був планований, цей дефіцит, я би так сказала, стратегічний, і в цій моделі реформи, і в тих параметрах економіки України і бюджету просто не може бути не дефіцитом».
Юлія Тимошенко, 25/05/2020 (53:15-53:36)
Майже 30 мільйонів українців уклали декларації з сімейними лікарями. І ці лікарі отримують гроші за лікування кожного пацієнта, з яким укладено договір. Це і означає, що принцип «гроші йдуть за пацієнтом» працює.
Що Тимошенко має на увазі під стратегічним і запланованим у реформі дефіцитом – незрозуміло. Але брак фінансування медицини – це, зокрема, відповідальність народних депутатів, які приймають такий бюджет.
Маніпуляція
«Ви знаєте, що ці сімейні лікарі не виїжджають більше на виклик додому? І якщо треба викликати лікаря, то треба викликати по приватним каналам і платити за цей виклик».
Юлія Тимошенко, 25/05/2020 (55:58-56:09)
Сімейні лікарі не зобов’язані ходити до хворих додому, але за необхідності лікаря, як і раніше, можна викликати безкоштовно і без «приватних каналів». Місцева ж влада може забезпечити їх транспортом. Однак, у більшості випадків пацієнт може отримати консультацію телефоном чи прийти до поліклініки. У важких випадках можна викликати екстрену допомогу.
Маніпуляція
«Якщо другий етап медичної реформи увійде в силу, то можливе закриття 332 лікарень, тому що вони отримують фінансування менше 50% від 2019 року і звільнення приблизно 50-70 тис. медиків».
Юлія Тимошенко, 25/05/2020 (57:05-57:24)
Аналогічну тезу ми вже двічі перевіряли у словах міністра Степанова. І це маніпуляція.
За розрахунками Liga.net, фінансування менше 50% отримали 224 лікарні, а не 332. З них третина – стоматологічні. Ці заклади можуть самостійно забезпечувати свою діяльність.
До того ж, на фінансування малопотужних лікарень перерозподілили понад 900 млн грн, які пішли в регіони як субвенція. А за законом про державні медичні гарантії органи місцевого самоврядування, як і раніше, можуть фінансувати комунальні заклади охорони здоров’я, зокрема в частині оновлення матеріально-технічної бази, капітального ремонту, реконструкції, підвищення оплати праці медичних працівників (програми «місцевих стимулів»), а також місцеві програми громадського здоров’я та інші програми в охороні здоров’я (ст. 4).
До того ж, спікерка замовчує частину даних. Адже 961 медзаклад (майже 60% від усіх) отримає більше грошей ніж в 2019 році – це результат другого етапу медичної реформи.
Незважаючи на це, навіть якщо місцева влада все ж вирішить закрити частину лікарень, це не означає, що всі 50-70 тисяч медичних працівників залишаться без роботи. Адже у багатьох закладах відчувається брак кадрів. Отже, частина лікарів та медсестер зможуть знайти роботу в інших медичних закладах.
Уряд разом з місцевою владою мають розробити програми підтримки лікарів, які залишаться без роботи – наприклад, допомогти з переїздом чи підвищенням кваліфікації. Але підтримка неефективних закладів лише заради збереження робочих місць – це «покарання» для ефективних закладів, які не отримають додаткових коштів, а також для пацієнтів, які не отримають якісної медичної допомоги.
Маніпуляція
«Актив груп, це проводилось на замовлення Всеукраїнського лікарського товариства, описувались лікарі. Так от “Як ви оцінюєте реформу первинної ланки медичної допомоги, яка проходить протягом 2 останніх років?” Позитивно 22,5%. Наступне: “Як ви ставитеся до старту проведення реформи вторинної ланки медичної допомоги саме під час карантину, яке розпочалось 1 квітня?”. Позитивно 5,9%. Негативно і скоріше негативно 70 і майже 80%. <…> “Як ви оцінюєте наступні реформи екстреної швидкої ланки медичної допомоги?” Позитивно 9,9%».
Юлія Тимошенко, 25/05/2020 (57:57-58:47)
Попри правильно наведені дані, все ж це – яскрава маніпуляція результатами соціологічних опитувань.
По-перше, говорячи про позитивні оцінки спікерка використовує лише частку відповідей «позитивно», але не говорить про тих, хто відповів «переважно позитивно». А говорячи про негативне ставлення до реформи – наводить оцінки і «негативно», і «переважно негативно».
По-друге, маніпуляції присутні і в самому опитуванні. Зокрема, у наведеному спікеркою питанні з опитування: «Як ви ставитеся до старту проведення реформи вторинної ланки медичної допомоги саме під час карантину, яке розпочалось 1 квітня?».
Старт медреформи був запланований набагато раніше, ніж почався карантин, і лікарі та лікарні мали змогу до нього підготуватися. До того ж незрозуміло, чому карантин мав би впливати на медреформу. У питанні медреформу безпідставно прив’язують до чогось негативного (карантину) й таким чином отримують негативні відповіді.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний