«Невидиме» будівництво | VoxUkraine

«Невидиме» будівництво

Photo: depositphotos / liorpt
30 Грудня 2020
FacebookTwitterTelegram
5456

Скасування Державної архітектурно-будівельної інспекції стало полегшенням для бізнесу. Проте реєстр будівельної діяльності, який замінив реєстр ДАБІ, не містить показників, за якими Держстат розраховував обсяги початку та закінчення будівництва. Це унеможливлює розрахунок таких показників як обсяг капітальних інвестицій та ВВП.

У березні 2020 стартував один із найбільш амбітних проектів уряду «Велике будівництво». Уряд запланував побудувати або реконструювати понад 1000 шкіл, амбулаторій, приймальних відділень лікарень, спортивних комплексів тощо. 

В той час як уряд демонструє фотозвіти зі збудованими школами та дитячими садочками, за офіційними даними Держстату, в країні у ІІІ кварталі не розпочато та не завершено будівництво жодної житлової або нежитлової будівлі (1, 2, 3, 4, 5). У звітах про загальну площу, площу житлових і нежитлових будівель на початок будівництва дані за січень-вересень дорівнюють даним за січень-червень.

Скоріш за все, ці дані не відповідають дійсності. Проте важливо розуміти, чому склалася така ситуація, як Держстат та уряд планують її виправити та чи є надія, що країна дізнається, що насправді було збудовано у 2020 році.

Звідки беруться дані?

Держстат публікує кількість та площу будівель, будівництво яких розпочато або завершено, з розбивкою на житлову й нежитлову нерухомість. Обсяг загальної площі будівель, будівництво яких розпочато (1, 2), дозволяє прогнозувати, що буде збудоване в найближчі роки в кожній області. А показники завершення будівництва (3, 4, 5) дозволяють зрозуміти загальну площу будівель, які вже готові для проживання, або облаштування в них лікарні, складу, супермаркету, кінотеатру, ферми, цеху, офісу тощо. Методологія, за якою держстат рахує ці дані, узгоджена з регламентом ЄС про короткострокову статистику. 

У звітах про початок та завершення будівництва за 9 місяців 2020 (1, 2, 3, 4, 5), Держстат вказав, що джерелом інформації для розрахунку був Реєстр будівельної діяльності. Відомство також повідомляє, що статистична інформація може бути актуалізована та обіцяє повідомити про це на своєму вебсайті. Рік добігає кінця, проте актуалізована інформація так і не з’явилася.

Скоріш за все, проблема виникла через те, що в процесі імплементації реформи адміністративних послуг у сфері будівництва збір необхідних даних не був передбачений або належним чином реалізований. Згідно з методологією Держстату, джерелом інформації для показників початку та завершення будівництва до серпня 2020 був реєстр дозвільних документів Державної архітектурно-будівельної інспекції. Проте з серпня 2020 року у реєстрі ДАБІ немає даних. У новому реєстрі будівельної діяльності є інформація про різні об’єкти будівництва, проте далеко не для всіх об’єктів є необхідні показники, такі як площа об’єктів чи кількість квартир. 

Тому фактично з вересня 2020 року в Україні відсутні статистичні дані про початок та завершення будівництва житла та нежитлових будівель. 

Чому це важливо?

Дані про початок та завершення будівництва є джерелом інформації для розрахунку інших важливих показників. Зокрема згідно з методологією, інформація про індивідуальне житло, як було прийняте в експлуатацію, використовується для розрахунку обсягів капітальних інвестицій. Ці дані, у свою чергу, є одним із джерел інформації для розрахунку ВВП. Обсяги будівництва індивідуальних житлових будинків впливають на показник «випуск сектору домашніх господарств для власного кінцевого використання». 

Отже, виникає питання, наскільки правильні розрахунки інвестицій та ВВП ми отримаємо по завершенні цього року за відсутності даних про початок та завершення будівництва. У звіті про капітальні інвестиції за 9 місяців Держстат попередив, що дані можуть бути переглянуті та обіцяв додатково про це повідомити. У звітах про ВВП ми не знайшли згадок про можливі уточнення показників. 

Чому так сталося?

Головна причина цих проблем полягає в тому, що Держстат сьогодні не є лідером у формуванні державної політики у сфері статистики. Згідно з законом, орган відповідає за реалізацію цієї політики. Хоча наприкінці 2019 Кабмін вніс зміни у положення про службу та додав, що вона відповідає за формування політики, ані достатніх повноважень, ані інструментів служба сьогодні не має. Через це відомство часто не може отримати адміністративні дані, які є у різних державних органах, та не має доступу до реєстрів. Це все відображається на якості показників та їх деталізації. Щоб такі ситуації не повторювалися у майбутньому, закон про статистику потрібно змінювати.

Що робити?

Проте ситуацію з неправильними даними про початок та завершення будівництва потрібно вирішувати вже зараз. Важливо, щоб Держстат актуалізував дані за 9 місяців про будівництво та капітальні інвестиції, прокоментував, як нульові показники вплинули на оцінки ВВП за ІІІ квартал 2020 та переконався, що дані за IV квартал 2020 будуть опубліковані у повному обсязі.

Іншим органам влади варто пам’ятати, що під час розробки політик потрібно враховувати інтереси різних стейкхолдерів. Кроки до спрощення регуляторних процедур можна вітати. Але вони не мають руйнувати систему національних рахунків.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний

Що читати далі