ОБЕРЕЖНО, ШАХРАЇ: Державні субсидії на 5000 гривень на АЗС «ОККО»

ОБЕРЕЖНО, ШАХРАЇ: Державні субсидії на 5000 гривень на АЗС «ОККО»

14 Травня 2022
FacebookTwitterTelegram
10376

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Користувачі соцмереж поширюють інформацію про нібито державні субсидії на АЗС «ОККО» на 5000 гривень. Для того, щоб отримати гроші, користувачам пропонують пройти коротке опитування. Утім, це — шахрайство. У компанії «ОККО» спростували інформацію про державні субсидії на 5000 гривень.

Скриншот сайту шахраїв

Мережа «ОККО» повідомила, що не має жодного відношення до цієї акції. Про акції компанії можна дізнатися на офіційному сайті, у повідомленні від програми лояльності Fishka або на сторінках у соцмережах.

Такий вид шахрайства називається фішинг: від користувачів обманним шляхом виманюють персональні дані. Як розпізнати фішинг? 

  • Повідомлення зазвичай приходять від компанії, яку всі знають і якій всі довіряють.
  • У листах з фішингом зазвичай пропонують натиснути на посилання, щоб підтвердити особисті дані, оновити акаунт, отримати соціальні виплати чи просто купон на покупки. 
  • На сайтах з фішингом часто є помилки. 

Як захиститися від фішингу?

  • Не переходьте за підозрілими посиланнями.
  • Регулярно оновлюйте програмне забезпечення.
  • Увімкніть двофакторну аутентифікацію.

Якщо ви надали шахраям дані про свій банківський рахунок чи кредитну картку, негайно зверніться до банку.

На сайті шахраїв текст написаний із помилками: у слові «гривень» пропущений «ь» («отримати 5000 гривен»), замість дати «13 травня, 2022» вказано «13 Може, 2022». 

Шахраї пропонують пройти коротке опитування із чотирьох питань: «Ви знаєте ОККО?», «Скільки тобі років?», «Як ви думаєте про ОККО?» та «Ви чоловік чи жінка?». Три із чотирьох питань написані з звертанням на «ви», одне — на «ти». У третьому питанні три варіанти відповіді написані з великої букви, один — з маленької. В останньому питанні запитують «Ви чоловік чи жінка?», а варіанти відповіді — «Чоловічий» та «Жіночий». Зазвичай помилки в тексті — ознака шахрайських сайтів.

Скриншот опитування на сайті шахраїв 

Після того, як ви оберете відповіді на чотири питання, на сайті з’являється повідомлення про виграш — обрати можна три варіанти із дванадцяти.

Скриншот із сайту шахраїв

Із другої спроби нам вдалося «виграти» приз — 5000 гривень. Для того, щоб отримати подарунок, потрібно розповісти про шахрайську схему в соцмережах та завершити реєстрацію. Подарунок нібито доставлять протягом 5-7 днів.

Скриншот із сайту шахраїв

Ми не ділилися посиланням у групах та приватних повідомленнях, а лише кілька разів натиснули на значок «поділіться», і синя смужка заповнилась автоматично.

Скриншот із сайту шахраїв

Наступний крок — завершення реєстрації. При натисканні на клітинку, де потрібно ввести слово для перевірки, та на кнопку «Повна реєстрація» відкривається інший шахрайський сайт, де нібито можна виграти iPhone.

Шахраї пропонують зателефонувати їм, обравши свого оператора. Якщо ви не зателефонуєте протягом 30 секунд, з’явиться інше вікно із пропозицією ввести номер телефону. Так збирають особисті дані користувачів для того, щоб у майбутньому розсилати повідомлення про інші фейкові розіграші або телефонувати щодо різних шахрайських схем.

Скриншот сайту шахраїв

Раніше ми вже викривали інші шахрайські схеми: 

  • «Сільпо» та «АТБ» нібито дарували купони на покупки;
  • знаменитості нібито роздавали мільйони;
  • Зеленський начебто роздавав гроші від благодійної організації;
  • голосування за закон про мову телефоном та проти підвищення ціни на газ;
  • збір коштів нібито для родини, яка потрапила у ДТП та отримала опіки.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний