Очікування промислових підприємств щодо перспектив розвитку їхньої ділової активності

Очікування промислових підприємств щодо перспектив розвитку їхньої ділової активності

Photo: ua.depositphotos.com / VitalikRadko
9 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
1074

Нещодавно Державна служба статистики України (Держстат) опублікувала результати державного статистичного спостереження «Очікування промислових підприємств щодо перспектив розвитку їх ділової активності за видами економічної діяльності та основними промисловими групами». Це дослідження виконується за методикою ЄС. Держстат опитує керівників підприємств щодо перспектив їхнього розвитку їхніх установ. 

Згідно з даними Держстату, у вересні 2023р. порівняно із серпнем 2023р. індикатор ділової впевненості в промисловості підвищився на 0,3 в.п. і становив мінус 6,8%, а у переробній промисловості цей показник знизився порівняно з попереднім місяцем на 0,3 в.п. і становив мінус 8,5%. В Україні індикатор ділової впевненості оцінюється за методикою ЄС. Цей індикатор входить до системи обов’язкових гармонізованих європейських композитних індикаторів, які розраховуються кожного місяця Генеральним директоратом з економічних та фінансових питань Європейської комісії.

Фактично індикатор  – це оцінка теперішнього і майбутнього попиту на продукцію підприємств. Він є середнім арифметичним трьох показників: поточний обсяг замовлень (достатній/недостатній), очікуваний обсяг виробництва (зростання/ зниження) та зміна запасів готової продукції (зростання/зниження). Рисунки 1, 2 та 3 показують зміни цих трьох показників з початку 2022 року. 

Рис. 1 показує, що порівняно краще “почуваються” галузі надання комунальних послуг, а найгірше – видобувна промисловість. Втім, найвищу частку у промисловому виробництві (понад 60%) займає переробна промисловість, тому вона визначає загальний профіль попиту на товари промисловості. Рис. 2 показує, що з початком 2023 року промислові підприємства стали більш оптимістичними – частка підприємств, які очікують зростання обсягу виробництва, перевищує частку тих, хто очікує його зниження.  Нарешті, як показує рис. 3, різниця між часткою підприємств, у яких завеликі запаси, та тими, у яких вони недостатні, поступово скорочується (втім, більшість підприємств мають достатні запаси на складах). Це також свідчення поступового пристосування підприємств до нових умов роботи.

Рисунок 1. Оцінка поточного обсягу замовлень на виробництво продукції (попиту) у промисловості 2022-2023

Рисунок 2. Очікувані зміни обсягу виробництва продукції в промисловості в наступні три місяці за 2022-2023 роки

Рисунок 3. Оцінка поточного обсягу запасів готової продукції в промисловості за 2022-2023 роки

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний